Jakie meble wybrać do łazienki?

Według najnowszych trendów aranżacje łazienek powinny być nie tylko efektowne, ale i funkcjonalne. Na rynku mamy szeroki wybór zarówno gotowych zestawów mebli łazienkowych, jak i tych wykonywanych na wymiar. Bez względu na warunki danego wnętrza, każdy na pewno znajdzie coś zgodnego z jego preferencjami.

Dostępne na rynku meble łazienkowe mają najróżniejsze kolory oraz faktury i wykonywane są z różnych materiałów. Warto jednak pamiętać, że łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Właśnie dlatego powinniśmy wybierać do niej meble z materiałów, które są odporne na oddziaływanie wilgoci. Jeżeli wybierzemy meble wykonane z drewna lub płyty MDF koniecznie musimy zwróćmy uwagę na to, czy na pewno pokryte są wodoodpornym lakierem. Dobrym rozwiązaniem jest dobranie mebli, które są pokryte lakierem poliuretanowym. Dzięki temu preparatowi powierzchnia jest odporna na ścieranie i działanie pary wodnej. Zabezpieczony w ten sposób mebel nie puchnie pod wpływem wilgoci, a dodatkowo jego krawędzie się nie rozwarstwiają. Bardzo istotną kwestią jest również zwrócenie uwagi na zabezpieczenie krawędzi.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku mebli ze stali nierdzewnej, szkła lub plastiku, lakier nie jest tu potrzebny.

Rodzaje mebli łazienkowych
Ogólnie można przyjąć, że meble łazienkowe dzielą się na trzy podstawowe rodzaje, tj. stojące, wiszące i wiszące z możliwością zamontowania nóg. Niekiedy możemy również trafić na meble stojące na cokole. Jednak ze względów czysto higienicznych lepszym rozwiązaniem są meble stojący na nóżkach, ponieważ ich dolne części nie mają wówczas bezpośredniego kontaktu z wodą i nie są narażone na uszkodzenia.

Dlaczego pojemność jest ważna?
Bardzo istotnym parametrem w przypadku mebli łazienkowych jest to, aby były one pojemne. Dzięki temu zyskamy na funkcjonalności i energonomii. Wszystkie akcesoria, kosmetyki, czy środki czystości nie będą chaotycznie porozrzucane po całym pomieszczeniu tylko schowane i uporządkowane.
Bywa, że sami mamy trudności z realną oceną, jak dużo miejsca jest nam potrzebnego na przechowywanie niezbędnych akcesoriów (kosmetyków, ręczników, szlafroków, szmatek czy środków do czyszczenia). Pamietajmy więc o tym, żeby nie wybierać zbyt płytkich szafek, które w praktyce przysporzą nam tylko kłopotów swoją niefunkcjonlanością.

Autor