Co jest istotne przy wyborze mebli do łazienki?

Łazienka jest jednym z podstawowych pomieszczeń każdego domu. Jeżeli tylko uruchomimy kreatywność i poszukamy ciekawych rozwiązań możemy stworzyć wnętrze, w którym nasze ciało będzie z przyjemnością odpoczywać. Sprawdź nasze porady!

Bez względu na to, w jakim stylu urządzona będzie łazienka warto zaczać od zakupu armatury i rozmieszczenia jej w pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mogli oszacować ilość miejsca w łazience, które pozostało do wykorzystania na inne elementy aranżacji oraz znaleźć meble pasujące nie tylko do umywalki, ale także do wanny czy kabiny prysznicowej.

Robimy pomiary!
Miejsce, które pozostało do zagospodarowania musimy dokładnie wymierzyć. Meble nie powinny zajmować zbyt wiele przestrzeni, co jest szczególnie istotne w przypadku małej łazienki. Musimy również pamiętać o tym, aby pozostawić wystarczająco dużo miejsca przy wannie i toalecie, a także po bokach i z przodu umywalki. Jeżeli w naszej łazience znajdują się jakieś wnęki, je również należy dokładnie wymierzyć, a pustą przestrzeń wykorzystać, np. na wiszącą szafkę.
Pamiętajmy także o zwróceniu uwagi czy miejsca, w których zostaną zawieszone półki lub szafki, nie będą utrudniać dostępu do umywalki czy WC.

Idealne dopasowanie
W przypadku, gdy wybieramy meble od kliku producentów czy z różnych kolekcji, powinniśmy dopasować je tak, żeby zarówno pod kątem stylistycznym, jak i kolorystycznym tworzyły spójną kompozycję. Najlepiej zatem już przed zakupami dokonać wyboru dominujących w łazience barwy i dopiero wtedy ruszyć na łowy w nadziei znalezienia optymalnych rozwiązań. Dzisiaj na rynku jest tak szeroki wybór, że nie ma żadnego problemu ze znalezieniem preferowanego koloru. Producenci dokładają wszelkich starań, aby ich oferta była wszechstronna i spełniała oczekiwania różnych klientów. Meble łazienkowe wykonywane są z przeróżnych materiałów, tj. metal, szkło czy drewno. W przypadku tego ostatniego materiału należy zwrócić uwagę, czy meble zostały pokryte lakierem odpornym na działanie wody.
Miejmy świadomość tego, że w łazience jest troszkę inny mikroklimat niż w pozostałych wnętrzach i z tego względu wybrane meble muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Powierzchnie drewniane i wykonane z płyty MDF powinny być pokryte lakierem poliuretanowym lub folią, a okucia i zawiasy muszą być zabezpieczone przed rdzewieniem.

Autor