Instrukcja zakupu mebli do łazienki

Jeżeli chcesz, aby Twoja łazienka była funkcjonalna i wyglądała ładnie zapomnij o umieszczaniu w niej przypadkowych mebli. Wymierz także wolne przestrzenie i poszukaj szafek o odpowiednich rozmiarach oraz pasujących stylem i kolorem do wnętrza. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka istotnych rad dotyczących meblowania łazienki.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup kompletu mebli łazienkowych. Wystarczy właściwie dobrać styl i kolor mebli do wyglądu danej łazienki, żeby jej wnętrzewyglądało efektownie i spójnie.
W skład standardowego zestawu mebli łazienkowych wchodzą takie elemnety jak:
- szafka pod umywalkę (zwykle już z umywalką) o standardowej wysokości 80 cm, dostępna z drzwiczkami lub bez nich,
- szafka wisząca o typowej szerokości wynoszącej 25-60 cm, może posidać 1 lub 2 drzwi oraz różny układ półek,
- szafka - słupek wysoki o standardowej szerokości 30 cm i wysokości 175-185 cm z 1 do 3 drzwiczek i półeczkami,
- szafka - słupek niski zwykle o wysokości 70-100 cm, szerokości 30-40 cm,
- lustro.

Rozmieszczenie mebli
Łazienki mają bardzo różne wymiary oraz kształty, a gdy zostaną wyposażone w sprzęt sanitarny, tj. umywalka, wanna, kabina prysznicowa, muszla toaletowa i bidet przestrzeń robi się jeszcze trudniejsza do funkcjonalnego zagospodarowania. Z tego względu warto jest wstępnie wyznaczyć w niej rożnego typu strefy funkcjonalne czyli kąpielową – znajdującą się w okolicy wanny i natrysku - umywalkową oraz sanitarną – okolica muszli i bidetu.
Bardzo istotne jest także zachowanie odpowiedniej odległości między urządzeniami i meblami. Pod tym względem najbardziej skomplikowana sytuacja występuje w przypadku małych łazienek blokowych. Niewłaściwe ustawienie urządzeń i mebli skutkuje tym, że za każdym razem kiedy korzystamy z łazienki obijamy się o różne elementy wyposażenia, co nie jest zbyt przyjemne.
Aby ułatwić korzystanie z łazienki można zastosować zasadę poprawiającą funkcjonalność tego pomieszczenia polegającą na rozmieszczeniu wszystkiego w zasięgu ręki. W praktyce wygląda to tak: w pobliżu wanny i natrysku powinny znajdować się rzeczy potrzebne do kąpieli, tj. mydło, żele, szampony czy ręczniki, przy umywalce mydło, pasta, szczoteczki do zębów i kosmetyki, a blisko urządzeń sanitarnych papier toaletowy oraz inne potrzebne w tym zakresie rzeczy.

Autor