W świecie mebli łazienkowych

Współczesne meble do łazienki coraz częściej przypominają meble pokojowe. Producenci oferują wiele ciekawych wzorów, kształtów i kolorów mebli. W sklepach meblarskich znajdziemy zarówno gotowe zestawy, jak i meble na wymiar. Pamiętajmy jednak, że meble do łazienki powinny być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne i odporne na wilgoć.

Meble łazienkowe można podzielić na wiszące, ustawione na nóżkach oraz stojące na cokole. Dzięki meblom wiszącym wnętrze zyskuje lekkość i bardziej nowoczesny charakter. Dodatkowo łatwiej jest utrzymać czystość podłogi w łazience, w której meble są zawieszone na ścianach niż we wnętrzu z meblami na nóżkach czy cokole. W przypadku wyboru wiszących szafek musimy się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami i ewentualnymi kłopotami montażu takich elementów wyposażenia.
Meble na nóżkach z kolei wygodne są ze względu na to, że można je po prostu wstawić do łazienki i gotowe. Tego typu rozwiązanie jest bardziej stabilne w porównaniu do umeblowania wiszącego, bowiem meble na nożkach są w stanie wytrzymać duże obciążenie i nie występuje w ich przypadku niebezpieczeństwo oberwania się i zniszczenia podłogi. Musimy jednak mieć świadomość tego, że sprzątanie podłogi pod meblami na nóżkach będzie stanowiło większy problem niż w przypadku mebli wiszących nad podłogą. Innym rodzajem mebli stojących są meble ustawione bezpośrednio na podłodze, czyli meble na cokole. Jednak może to być dość ryzykowny w przypadku, gdy meble te będą zabezpieczone wyłącznie folią PCV, ponieważ przy kontakcie z wodą materiał meblowy może zacząć puchnąć i rozwarstwiać się. Jeśli wybieramy meble do łazienki warto postawić na materiały, które będą odporne na działanie wszechobecnej w łazience wilgoci. Należą do nich m. in. szkło, plastik lub stal nierdzewna. W przypadku mebli z drewna lub płyty MDF musimy zwrócić uwagę na to, czy są one zabezpieczone wodoodpornym lakierem, np. lakierem poliuretanowym. Ważną kwestią jest dopasowanie wymiarów łazienkowych mebli do reszty sprzętów znajdujących się w łazience. Wokół pralki, toalety oraz wanny powinna zostać zachowana wolna przestrzeń zapewniająca wygodę ich użytkowania. Wybierając gotowe zestawy mebli lub zamawiając meble na wymiar warto również przemyśleć i zaplanować ilość miejsca przeznaczonego na przechowywanie łazienkowych akcesoriów, tj. ręczniki lub środki do czyszczenia.

Autor