Mała łazienka kontra duża – jakie meble wybrać?

Meble pełnią istotną rolę w każdej łazience. Dzięki nim w pomieszczeniu panuje porządek i harmonia. Podpowiadamy, jakie meble sprawdzą się w małej, a jakie w dużej łazience.

Meble w małej łazience
Przestrzeń małej łazienki nie jest łatwa do zagospodarowania. Rozkład elementów wyposażenia takiego pomieszczenia należy bardzo starannie zaplanować, bowiem musi się w nim zmieścić niezbędna armatura, tj. wanna lub prysznic, toaleta i umywalka oraz bardzo często także pralka. W szafkach natomiast będziemy mogli uporządować i schować wszelkie akcesoria łazienkowe, kosmetyki, papier toaletowy czy środki czystości.
W małej łazience trudno wydzielić fragment wolnej podłogi na stojące meble łazienkowe. Jednak jeżeli mimo to uda nam się wygospodarować chociaż niewielki kawałek przestrzeni, warto rozważyć zakup wąskiej, wysokiej szafki, którą będzi można ulokować np. między pralką a umywalką.
W przypadku, gdy nie dysponujemy żadnym wolnym miejscem na podłodze dobrym rozwiązaniem będzie wybór wiszących szafek łazienkowych. Dobrą lokalizacją będzie tu miejsce nad drzwiami, które zazwyczaj pozostaje niezagospodarowane. Można rozważyć powieszenie tam zamykanej szafki, tzw. pawlacza.
Natomiast jeżeli mówimy o zagospodarowaniu ścian w małej łazience, możemy także wykorzystać tą nad toaletą. Pamiętajmy jednak o tym, że szafka powinna mieć odpowiednią głębokość i musi być powieszona na takiej wysokości, aby przy wstawaniu nie groziło nam uderzanie w mebel głową.
Miejscem odpowiednim na schowki w łazience będzie także przestrzeń nad umywalką. Zamiast zwykłego lustra można tam zamontować szafkę z lustrem, w której schowamy kosmetyki do codziennej pielęgnacji, np. pastę do zębów czy maszynki do golenia.

Meble w dużej łazience
Duża łazienka pozostawia większe pole do manewru w kwestii rozmieszczenia mebli. Jeżeli optymalnie zaplanujemy rozmieszczenie standardowych sprzętów, to na meble łazienkowe pozostanie jeszcze sporo wolnej przestrzeni. Świetnie sprawdzą się tutaj komody, toaletki, wbudowane lub wolnostojące szafy oraz szafki.
W łazience o dużym metrażu wiszące szafki nie są koniecznością, a na podłodze powinno być dużo miejsca na meble o różnych typa.ch i wymiarach.
Doskonałym miejscem na schowek w dużej łazience jest na przykład wnęka nad wiszącą miską ustępową. Wykończenie jej drzwiczkami pasującymi do stylu łazienki umożliwi stworzenie wrażenia jednolitości ściany.

Autor