MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Finanse

5 powodów, dla których warto otworzyć firmę w Estonii

Rejestracja działalności gospodarczej za granicą stanowi korzystne rozwiązanie, o ile wybrany kraj sprzyja prowadzeniu biznesowych działań. Odpowiednim miejscem do założenia działalności są nie tylko duże państwa, ale i niewielkie, nadbałtyckie rejony. Jednym z najkorzystniejszych miejsc do prowadzenia firmy jest Estonia. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego!

Wygodne E-rozwiązania

W przypadku Estonii, cały proces zakładania działalności gospodarczej poza granicami RP, można zrealizować za pośrednictwem wirtualnych platform. Internetowe systemy pozwalają przedsiębiorcom także na założenia konta bankowego, złożenia wniosku o e-rezydencję itp. Urzędy pracują sprawnie i szybko, dlatego wszelkie formalności rejestracyjne można załatwić w zaledwie kilka dni.

Przyjazna polityka podatkowa

Osoby prawne w Polsce obciążane są CIT-em, naliczanym na podstawie uzyskanych dochodów. W Estonii obowiązek odprowadzenia podatku nie dotyczy sytuacji, w których środki spółki lub firmy wykorzystywane są w celach rozwojowych przedsiębiorstwa. CIT należy zapłacić jedynie w przypadku:

  • 1) podziału dochodu między udziałowcami;
  • 2) zakupu usług produktów związanych z reprezentowaniem firmy;
  • 3) wydatków niezwiązanych z działalnością.

Otwartość na biznes

Estonia regularnie wprowadza udogodnienia, mające zachęcić przedsiębiorców do podjęcia operacji biznesowych w tym kraju. Jednym z ciekawych rozwiązaniem jest program Startup Visa, umożliwiający otrzymanie wizy osobom spoza Unii Europejskiej, które chcą założyć firmę nad Bałtykiem. Takim przedsiębiorcom oferowane są również dofinansowania oraz merytoryczne materiały, usprawniające ich biznesowe rozwiązania.

Brak konieczności wyjazdu

Własna firma w Estonii nie jest równoznaczna z koniecznością wyprowadzenia się z Polski.  W wielu przypadkach wystarczy bowiem posiadanie e-rezydencji podatkowej. Koszt e-rezydencji wynosi 100 euro, a wszelkie związane z nią formalności można załatwić za pomocą Internetu. Konieczna jest jedynie wizyta w Ambasadzie Estonii w Warszawie, w celu odebrania wszystkich dokumentów.

Prosty system ubezpieczeń społecznych

Firmy działające w Polsce, zmagają się z uciążliwym systemem ZUS. W przypadku Estonii, koszt składek stanowi 33% wysokości uzyskanego przychodu. Jeśli jednak uzyskane finanse firmy nie przekraczają 390 euro, wówczas opłaty na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne nie są naliczane.

Założenie działalności gospodarczej poza granicami RP stanowi świetne rozwiązanie dla podmiotów z różnorodnych obszarów biznesowych. Warto jednak pamiętać, by dopełnić wszystkich, wymaganych formalności. Dużym udogodnieniem jest skorzystanie z usług kancelarii takiej jak Thompson&Stein, która posiada doświadczenie w zakładaniu spółek za granicą i przeprowadzi cały proces za inwestora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ