MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Zakupy

Co zalicza się do śmieci wielkogabarytowych?

Oprócz typowych odpadów komunalnych, związanych z bieżącym funkcjonowaniem gospodarstwa domowego, w naszych mieszkaniach i firmach często pojawiają się śmieci o niestandardowym rozmiarze. To tzw. odpady wielkogabarytowe, które wymagają odrębnie zorganizowanego systemu odbioru oraz utylizacji. Co można oddać na zbiórkę takich śmieci, a jakie materiały – mimo dużych rozmiarów – nie zaliczają się do tej kategorii? Wyjaśniamy najbardziej nurtujące kwestie związane z odbiorem odpadów ponadgabarytowych.

Odpady wielkogabarytowe – czyli jakie?

Poprzez odpad wielkogabarytowy należy rozumieć wytwarzane w gospodarstwach domowych śmieci, które ze względu na swoje rozmiary nie mieszczą się w tradycyjnych pojemnikach. Nazywane potocznie „gabarytami”, mogą stanowić spory problem dla właścicieli domów i mieszkań, chcących szybko i sprawnie pozbyć się zalegających rupieci zagracających strychy, garaże czy piwnice.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych organizowany jest przez przedsiębiorstwa komunalne w ramach współpracy z operatorami obsługującymi daną gminę, miasto czy dzielnicę. Takie zbiorki odbywają się jednak rzadko – z reguły 1-2 razy w roku, w „sztywno” ustalonych terminach, które nie każdemu mogą przecież odpowiadać. Dlatego wygodną alternatywą dla usług służb miejskich jest skorzystanie z oferty sektora prywatnego. Wynajmując kontener na śmieci w Piasecznie lub innym mieście na terenie Mazowsza, można zorganizować legalny i bezpieczny odbiór odpadów wielkogabarytowych, niezależnie od ilości posiadanych śmieci.

Lista odpadów wielkogabarytowych

Śmieci, które zaliczają się do kategorii odpadów wielkogabarytowych to m.in.:

– szafy, biurka, łóżka oraz pozostałe stare meble i wyroby tapicerowane,

– niektóre odpady poremontowe, np. stare drzwi lub okna,

– wózki dziecięce, duże zabawki, rowery itp.,

– lustra, deski do prasowania, karnisze,

– sprzęt ogrodowy, meble, donice, stare narzędzia.

Co nie zalicza się do śmieci wielkogabarytowych?

Powyższa lista nie jest oczywiście katalogiem zamkniętym – każdy z nas w swoim domu, na działce, w garażu lub dowolnym innym pomieszczeniu z pewnością znajdzie odpady, które z powodzeniem mogą zostać zaklasyfikowane jako śmieci wielkogabarytowe.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdy odpad o dużym rozmiarze może zostać oddany na zbiórkę „gabarytów”. Do odpadów tego rodzaju nie zalicza się:

– zużytego sprzętu AGD/RTV,

– komputerów oraz urządzeń IT,

– lamp, świetlówek, żarówek oraz pozostałych artykułów oświetleniowych,

– przyrządów medycznych oraz diagnostycznych,

– elektrycznych oraz elektronicznych narzędzi,

– sprzętu sportowego,

– starych opon, pojemników po olejach, paliwach czy innych chemikaliach.

Śmieci wielkogabarytowe – co z gruzem i odpadami budowlanymi?

Do śmieci wielkogabarytowych nie zalicza się również gruzu ani pozostałych zużytych materiałów budowlanych. Odpady powstające przy okazji remontu lub rozbiórki starych budynków na terenie Warszawy najlepiej zutylizować, zamawiając profesjonalny wywóz śmieci w Białołęce lub dowolnej innej dzielnicy, w zależności od własnej lokalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ