Laptopy gamingowe to coraz szersza i bardziej popularna kategoria produktów. Są to niezwykle wydajne maszyny przystosowane do wysokich wymagań współczesnych gier komputerowych. Czy tego typu urządzenia sprawdzą się także do innych zadań, np. pracy z profesjonalnym oprogramowaniem? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedź na to pytanie.
Co wyróżnia laptopy gamingowe?
Chociaż urządzenia tego typu są dedykowane graczom, tak naprawdę jedynym, co odróżnia je od wszystkich pozostałych laptopów, jest wygląd. Charakteryzuje je rozpoznawalny design, czyli czarna obudowa, tłoczenia zamiast zwykłych napisów, a także elementy w jaskrawych kolorach lub podświetlenia LED. To jednak wciąż sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu, chociaż z wyższej półki. Podobnie jak komputery mobilne dla profesjonalistów czy biznesowe, posiada wydajne podzespoły oraz wysokiej jakości wyświetlacz z doskonałym odwzorowaniem kolorów i dużą częstotliwością odświeżania. Dzięki temu sprzęt sprawdzi się nie tylko w przypadku gier, ale także zaawansowanych programów do tworzenia grafiki, obróbki zdjęć czy montażu filmów, nie wspominając o prostszych pracach. Najlepsze komputery tego typu kosztują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak w naszym sklepie znajdzie się też niejeden bardzo wydajny laptop gamingowy do 4000 zł.
Jak wybrać dobry laptop do gier i pracy?
Jeżeli chcemy, aby laptop gamingowy służył zarówno do grania, jak i do pracy czy innych czynności, warto dokładnie przyjrzeć się jego parametrom. Laptopy zazwyczaj wybiera się ze względu na ich mobilność – możliwość łatwego przenoszenia z miejsca na miejsce i gotowość do użytku w każdych warunkach. Tutaj pojawia się jednak pewien problem, ponieważ wydajne podzespoły i odpowiednio duży ekran, zapewniający optymalne warunki do pracy i grania, zwiększają rozmiary oraz wagę urządzenia, a także jego zużycie energii. Trzeba więc iść na pewien kompromis pomiędzy mobilnością a komfortem użytkowania. Nie mniej istotną kwestią jest trwałość obudowy. Jeżeli z urządzenia planuje się korzystać w różnych miejscach, dobrze wybrać model odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody itp. Przyda się też pojemna bateria, która zapewni jak najdłuższy czas pracy. Warto poza tym pamiętać o sprawdzeniu ilości oraz rodzajów złączy i portów.
Jakie podzespoły powinny się znaleźć w laptopie gamingowym?
Jeżeli urządzenie mobilne ma pracować szybko i płynnie z wymagającym oprogramowaniem, nie tylko grami, należy wybrać sprzęt o jak najlepszych podzespołach. Zawsze jednak będzie ograniczał nas budżet, ale nawet laptop gamingowy do 4000 złotych może posiadać wystarczająco dobre parametry. Pożądana konfiguracja to procesor o co najmniej czterech rdzeniach i ośmiu wątkach, pamięć operacyjna minimum 8 GB RAM, a także dedykowana karta graficzna z własną pamięcią VRAM od 4 GB i skutecznym układem chłodzenia. W przypadku nośnika danych wybieramy pomiędzy szybszą i trwalszą pamięcią SSD (256 lub 512 GB) a pojemniejszymi dyskami twardymi HDD (nawet 1 TB), ponieważ właśnie takie rozwiązania są stosowane w laptopach z tego przedziału cenowego.