Ostatnie lata przyniosły wiele zmian, jeśli chodzi o standard nadawania telewizji cyfrowej – zarówno tej naziemnej, jak i satelitarnej. Użytkowcy po raz drugi w ciągu zaledwie dekady stanęli przed koniecznością zakupu odpowiednich urządzeń, które umożliwiają oglądanie TV w najnowocześniejszym formacie. W wielu przypadkach cyfryzacja wiąże się z koniecznością wymiany dekodera na taki, który obsługuje nowy standard DVB-T2/HEVC. Jeśli Ty również planujesz zakup nowego odbiornika, ten poradnik jest dla Ciebie. Czym jest tuner telewizyjny, jakie funkcje może zaoferować i czy różni się w jakiś sposób od dekodera?
Tuner telewizyjny – czym jest?
Obecnie osoby, które nie posiadają nowoczesnego telewizora, umożliwiającego obsługę nowego standardu nadawania telewizji cyfrowej i na razie nie planują jego wymiany, muszą dokupić dodatkowy sprzęt. Tunery DVB-T2 to niewielkie urządzenia, które sygnał odebrany z anteny telewizyjny przetwarzają w taki sposób, by na ekranie telewizora mogły wyświetlać się obraz i dźwięk. To oczywiście najprostsza definicja, bez wchodzenia w techniczne niuanse i aspekty.
Warto dodać, że pierwsze tunery pojawiły się w USA już w latach 50. ubiegłego stulecia. W początkowej fazie służyły milionom amerykańskich gospodarstw domowych do oglądania telewizji kablowej. Z czasem, regularnie rozwijana technologia zaczęła być wykorzystywana również w systemach cyfrowych oraz satelitarnych, w których tunery, powszechnie nazywane dekoderami, do dziś odgrywają kluczową rolę.
Tunery DVB-T2 do telewizji naziemnej
Konieczność zastosowania dodatkowego urządzenia do oglądania telewizji cyfrowej pojawiła się w naszym kraju w 2013 roku, kiedy rozpoczęła się cyfrowa transformacja telewizji naziemnej do standardu DVB-T. Jednak tunery DVB-T nie pozwalają już na oglądanie TV w najnowszym, obowiązującym od połowy 2022 roku na terenie całej Polski formacie DVB-T2/HEVC, dlatego niezbędna jest wymiana dekodera na nowy, obsługujący najnowszy standard emisji.
Naziemną telewizję cyfrową bez dekodera oglądać mogą wyłącznie te osoby, których odbiorniki telewizyjne, takie jak np. nowoczesne telewizory 40 cali smart TV, wyposażone zostały w wewnętrzny tuner. Warto jednak upewnić się, że nasz sprzęt jest gotowy na nowy standard. Od 2020 roku wszystkie nowe, sprzedawane w Polsce telewizory obowiązkowo muszą być przystosowane do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w formacie DVB-T2. Starsze modele mogą więc nie obsługiwać tego systemu i właśnie w takim przypadku niezbędny będzie zakup dodatkowego tunera.
Tuner a dekoder – czy jest jakaś różnica?
Bardzo często można zauważyć, że terminów „tuner” oraz „dekoder” używa się zamiennie, w odniesieniu do tych samych urządzeń. Faktycznie, jeden i drugi sprzęt służy do tego, by odebrać sygnał z anteny (naziemnej lub satelitarnej), a następnie przetworzyć go na obraz i dźwięk widoczny na ekranie odbiornika TV. Z tego względu, nazywając tunery DVB-T2 dekoderami, nie popełniamy błędu i bez względu na to, jakiego określenia użyjemy w sklepie, sprzedawca z pewnością pomoże nam wybrać odpowiednio dopasowany sprzęt.