MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Zakupy

Czy złota biżuteria jest dobrą inwestycją w 2022 roku?

W trudnych czasach wielu ludzi próbuje ochronić swoje oszczędności. Robią to na różne sposoby, w tym stawiają na lokaty czy kupują określone produkty. Do najstarszych opcji lokowania kapitału niezmiennie należy złoto. Inwestycja w naturalny kruszec zalicza się do najpopularniejszych metod zabezpieczania zaoszczędzonych środków. Złoto może mieć różną postać, począwszy od monet bulionowych, przez sztabki, a skończywszy na biżuterii. Czy zakup ozdób ze złota w 2022 roku to odpowiednie, a przede wszystkim rozsądne rozwiązanie?

Skąd taka popularność złota?

Złoto od lat cieszy się dużym powodzeniem. Źródło jego popularności leży w szeregu wyróżniających go czynników. Przede wszystkim to rzadko spotykany w przyrodzie kruszec – już ta cecha daje mu przewagę nad innymi surowcami. Prócz tego charakteryzuje się trwałością. Jest ciągliwe oraz kowalne, co znaczy, że łatwo poddaje się obróbce. Można mu nadać dowolną formę, dzięki czemu mistrzowie sztuki jubilerskiej tworzą z niego prawdziwe dzieła sztuki.

To nie wszystkie zalety złota. Nie utlenia się w powietrzu ani w wodzie, do tego nie śniedzieje. Odpowiednio pielęgnowane oraz przechowywane będzie wyglądać tak samo, jak w dniu zakupu. Patrząc na te atuty, łatwo zrozumieć, czemu od setek lat ludzie chcący korzystnie ulokować swój kapitał stawiali właśnie na złoto.

Czy warto postawić na biżuterię?

Jeśli chodzi o inwestowanie w złoto, istnieje kilka możliwości. Jedni decydują się na tzw. złoto fizyczne, czyli złote sztabki lokacyjne. Inni wybierają monety bulionowe. Trzecia grupa to zwolennicy złotej biżuterii. Każda z wymienionych opcji ma swoje plusy oraz minusy, niemniej dwie pierwsze wymagają pewnej dozy wiedzy. Nie każdy orientuje się w tym zakresie. Między innymi, nie każdy ma świadomość, co wpływa na rynkową wartość złota. Oddziałuje na nią przede wszystkim siła amerykańskiego dolara oraz rentowność amerykańskich obligacji.

Złote ozdoby kupują zwykle początkujący w tej dziedzinie. Brak doświadczenia może sprawić, że staniemy się posiadaczami złotej sztabki, z którą nie będziemy wiedzieli, co zrobić. To samo dotyczy monety bulionowej. Z kolei złoty łańcuszek Gucci, szykowna złota kolia albo para drogich kolczyków to zawsze dobry pomysł. Jeśli nie spieniężymy ich w przyszłości, pozostaną pięknym uzupełnieniem stylizacji, pamiątką lub staną się prezentem dla bliskiej osoby.

Złoto – dobry wybór na trudne czasy?

Analitycy prognozują, że 2022 rok będzie korzystnym rokiem dla ludzi inwestujących w złoto. Jeżeli zamierzamy zakupić je w tym celu, warto wcześniej zasięgnąć informacji o lokowaniu funduszy. Nie ma przy tym znaczenia, czy zamierzamy kupić okazały łańcuszek kordel, komplet złożony z kolii, kolczyków oraz bransolety, czy ograniczymy się do kilku złotych pierścionków. Poszerzenie wiedzy w tym zakresie to rozsądne rozwiązanie. Pozwoli nam dobrze wybrać opcję inwestycji, a to bezpośrednio przełoży się na pewność, że nasze pieniądze będą bezpieczne.

Warto pamiętać, że lokowanie środków w złocie (oraz innych naturalnych kruszcach) przynosi zyski nie po kilku, lecz co najmniej po kilkunastu miesiącach. To zdecydowanie długoterminowa metoda przechowywania oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ