MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Wiadomości

Czym powinny się charakteryzować dobre wiertła do betonu?

Ze względu na specyfikę materiału, wiercenie w betonie wymaga precyzji oraz niezawodnych narzędzi. Oprócz wysokiej jakości wiertarki niezbędne jest posiadanie odpowiednich wierteł, które umożliwią szybkie i dokładne wykonywanie otworów. Czym powinny charakteryzować się dobre wiertła do betonu i na co zwracać uwagę przy wyborze tego rodzaju akcesoriów?

Jakie wiertło do betonu wybrać?

Bez względu na to, czy interesują nas tradycyjne wiertła do wykonywania standardowych otworów, czy chcemy zainwestować w zestaw otwornic do bardziej skomplikowanych prac, warto postawić na wiertła wysokiej klasy, będące gwarancją maksymalnej wytrzymałości i doskonałej jakości wykonania. Wybór tanich akcesoriów o wątpliwej jakości może doprowadzić do szybkiego stępienia, a nawet spalenia wiertła, uniemożliwiając kontynuowanie prac.

Wiertła do wiercenia w betonie – konstrukcja i typ uchwytu

Istnieje kilka istotnych czynników, które wpływają na zastosowanie wierteł do betonu. Te najistotniejsze to z pewnością sposób wykonania, konstrukcja oraz rodzaj uchwytu, decydujący o tym, do jakiego urządzenia pasować będą konkretne akcesoria. W zależności od tych parametrów poszczególne wiertła różnią się między sobą szybkością pracy oraz możliwościami.

Tradycyjne wiertła do betonu mają średnicę od 3 do ponad 30 mm i długość do 50 cm, co pozwala na wybór narzędzia idealnie dopasowanego do specyfiki wykonywanych otworów. Jeszcze szersze są wiertła koronowe do betonu, wykorzystywane przy wykonywaniu prześwitów instalacyjnych na rury, przewody czy gniazdka elektryczne. Średnica największych otwornic może przekraczać 125 mm.

Jeśli chodzi o typ mocowania, poszczególne modele różnią się między sobą końcówką. I tak, wiertło cylindryczne będzie odpowiednie do wiertarek z uchwytem szybkomocującym. Z kolei młotowiertarki i młoty udarowe to urządzenia, w których stosuje się wiertła z uchwytem SDS. Do lekkich prac używa się wierteł SDS Max, natomiast uchwyt SDS Plus to rozwiązanie odpowiednie do wiercenia w najtwardszych materiałach.

Wiertła widiowe, udarowe i diamentowe

Wiertło widiowe to zdecydowanie najpopularniejszy typ akcesoriów do wykonywania otworów w betonie i podobnych materiałach. Jego warstwa robocza pokryta jest węglikiem spiekanym, popularnie określanym widią. Podobnie skonstruowane są wiertła stosowane do pracy z wiertarkami udarowymi, natomiast wiertła diamentowe posiadają głowicę wykonaną z diamentu. Te mniejsze sprawdzają się przy tradycyjnym wierceniu, natomiast wspomniane już diamentowe wiertła koronowe do betonu znajdują zastosowanie przy wykonywaniu otworów o dużych średnicach.

Jak wybrać wiertło do betonu zbrojonego?

Zarówno zestaw otwornic, jak i wiertła o tradycyjnej konstrukcji, sprawdzą się także przy wykonywaniu otworów w betonie zbrojonym. Należy jednak pamiętać, że jest on niezwykle twardy i trudny w obróbce, dlatego warto postawić na zaawansowane technologicznie i wytrzymałe produkty, stworzone z myślą o pracy w najtwardszych materiałach. Idealnie sprawdzą się tutaj wiertła ze stali hartowanej oraz produkty tytanowo-węglowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ