Na szczęście czasy bolesnych zabiegów chirurgicznych w gabinecie dentysty należą już do przeszłości. Współcześnie chirurgia stomatologiczna obejmuje szereg nowoczesnych procedur, dzięki którym można uzyskać piękny uśmiech.
W przeszłości pacjenci stomatologów traktowali usługi chirurgiczne jak ostatni etap leczenia. Wielu osobom chirurgia kojarzyła się głównie z ekstrakcją (usuwaniem) chorych zębów. Dziś jednak wiemy, że to dziedzina oferująca znacznie więcej. Czym w codziennej pracy zajmuje się chirurg szczękowy? Kiedy możemy trafić do jego gabinetu? Czy dentysta innej specjalizacji może nas do niego skierować?
Co robi chirurg szczękowy?
Mogłoby się wydawać, że chirurg szczękowy zajmuje się wykonywaniem zabiegów w obrębie szczęki. To tylko część prawdy, gdyż przeprowadza o wiele szerszy zakres procedur. Między innymi, operuje w obszarze twarzy oraz szyi pacjenta. Na jego fotel trafiają osoby po różnego rodzaju urazach, wymagające złożonych zabiegów korekcyjnych. Stomatolog specjalizujący się w tej dziedzinie odpowiada za ekstrakcje chirurgiczne zębów oraz chirurgię plastyczną twarzy w rejonie jamy ustnej. Niekiedy opiekuje się pacjentami onkologicznymi, usuwając złośliwe nowotwory lub torbiele w obrębie twarzoczaszki.
Chirurg szczękowy wykonuje resekcje wierzchołka zęba u osób z guzami, stanami zapalnymi lub torbielami. Nacina błonę śluzową, odsłania tkankę kostną, a następnie usuwa zmianę chorobową będącą przyczyną bólu. Do gabinetu należy się udać również przy zatrzymaniu zęba oraz wrastaniu go w kość. To zaledwie kilka przykładów zabiegów, które wykonuje chirurg dentysta Warszawa, Kraków czy Trójmiasto – specjaliści w tym zakresie przyjmują chętnych w wielu miejscowościach. Mogą to być zarówno duże ośrodki, jak i mniejsze miasteczka.
Kiedy do chirurga szczękowego?
Specjalista chirurgii szczękowej udziela pomocy ludziom, u których doszło do złamania żuchwy bądź kości w szczęce w następstwie nieszczęśliwego wypadku (kolizji drogowej, uprawiania sportu etc.). W trakcie leczenia wykorzystuje m.in. indywidualnie zaprojektowane elastyczne szyny albo protezy. Ich zadanie polega na odtworzeniu kształtu kości oraz ich odbudowie.
Kolejna grupa pacjentów to ludzie niezadowoleni z kształtu brody. W gabinecie mogą ją wymodelować zgodnie ze swoim życzeniem (przy uwzględnieniu możliwości anatomicznych oraz pozostałych parametrów).
Z kim współpracuje chirurg szczękowy?
Często do chirurga szczękowego kieruje pacjenta stomatolog innej specjalizacji, np. implantolog. Jeżeli ma odpowiednie kompetencje, przed wszczepieniem implantu może samodzielnie przeprowadzić niezbędne procedury, np. podniesienie zatoki szczękowej (sinus lift), sterowaną regenerację kości etc. W przeciwnym wypadku przygotowanie podłoża pod implanty musi przeprowadzić chirurg.
Na wizytę w gabinecie umawiają się osoby zainteresowane założeniem aparatu na zęby. Niekiedy korekcję zgryzu poprzedza ekstrakcja. Zwykle planuje się ją przy zbytnim stłoczeniu zębów, gdy w szczęce lub żuchwie brakuje na nie miejsca. Wtedy do chirurga szczękowego wysyła pacjenta ortodonta Warszawa to miasto, w którym można bez trudu wyszukać stomatologa świadczącego takie usługi. Specjalista może też skorygować operacyjnie problemy typu wysunięcie żuchwy, zwężenie szczęki czy zgryz otwarty. Nieprawidłowy zgryz może powstać w efekcie wypadku albo być wadą wrodzoną.
Pierwszym lekarzem, który analizuje dany przypadek, powinien być nasz stomatolog. Ustali rodzaj schorzenia (lub urazu), a w razie konieczności przekieruje nas do chirurga szczękowego.