Inwerter fotowoltaiczny jest niezbędnym elementem systemu fotowoltaiki. To on odpowiada za zamianę prądu stałego wytwarzanego w panelach w prąd zmienny, który jest potem wykorzystywany do obsługi domowych urządzeń. Dowiedz się, jak działa falownik.
Co to jest i do czego służy falownik?
Zanim jednak wyjaśnimy sposób działania falownika, wyjaśnijmy, czym konkretnie jest to urządzenie. Jak już wspomniano, inwertery fotowoltaiczne mają za zadanie zamianę prądu stałego wytworzonego w panelach w prąd zmienny. To bardzo ważne zadanie, bez którego panele fotowoltaiczne byłyby po prostu nieefektywne. Nawet bowiem jeśli dysponowalibyśmy wieloma, idealnie wyeksponowanymi na światło słoneczne panelami, to i tak wyprodukowany przez nie prąd nie mógłby zostać wykorzystany do zasilania urządzeń bez inwertera.
Panele wyłapują energię płynącą w fotonach emitowanych przez Słońce. Inwertery fotowoltaiczne porządkują ruch tej energii, przekształcają ją oraz kwalifikują jako prąd pasujący do standardowych instalacji elektrycznych wykorzystywanych w domach czy firmach. To właśnie prąd zmienny płynie bowiem w gniazdkach i służy do zasilania wszystkich podłączonych do nich urządzeń elektrycznych.
Dobrej klasy falownik, taki jak oferowany przez sklep.doko.pl, posiada renomowane certyfikaty potwierdzające wysoką jakość i bezpieczeństwo stosowania urządzeń.
Budowa inwertera fotowoltaicznego
Kiedyś w każdej instalacji fotowoltaicznej montowano jeden duży falownik. Dziś zaawansowane systemy fotowoltaiki wykorzystują mikroinwertery wpinane pod panelami. Dzięki temu zwiększa się wydajność i efektywność przydomowej elektrowni solarnej. Każdy inwerter składa się z kilku kluczowych elementów:
– układu sterowania i zabezpieczeń,
– stopnia pośredniego złożonego z kondensatorów,
– stopnia końcowego złożonego z tranzystorów,
– klasycznego prostownika.
Jak działają inwertery fotowoltaiczne?
Wyeksponowane na słońce panele fotowoltaiczne są połączone z falownikami. Światło słoneczne pada na ogniwo i inicjuje reakcję fizyczną, której efektem jest pozyskanie prądu stałego. Następnie energia ta jest przetwarzana przez falowniki w prąd zmienny. Inwerter dostosowuje natężenie, napięcie i częstotliwość prądu do standardów europejskich. W sytuacji, kiedy parametry te znajdą się poza dopuszczalnymi normami, falownik zostaje odłączony od sieci. Ponadto „oddaje” nadmiar wyprodukowanego prądu do zakładu energetycznego. Energię tę można odebrać w późniejszym terminie, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Sterowanie i monitorowanie falownika
Niektóre inwertery są wyposażone w wyświetlacze LCD, na których można odczytać bieżące parametry: wartość napięcia, mocy i prądu strony AC i DC, a także roczną, miesięczną i dzienną produkcję energii. Część falowników jest obsługiwana za pomocą aplikacji na urządzeniu przenośnym. Ponadto dostępne są zaawansowane systemy monitoringu i sterowania falownikami poprzez specjalne układy data manager. Informacje z takich układów są zapisywane, przechowywane oraz prezentowane za pomocą specjalistycznego oprogramowania, dostępnego np. z poziomu dedykowanej strony internetowej.