MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Dom

Jak ogrzać pomieszczenia gospodarcze? Podpowiadamy

W wielu domach spotyka się pomieszczenia, do których inwestor nie doprowadził ogrzewania. Zazwyczaj po prostu nie przewidział, że powierzchnia używana sporadycznie, w celach gospodarczych, także wymaga dogrzania. Tymczasem warto zapewnić sobie komfort termiczny podczas wykonywania tam niezbędnych czynności. Co więcej, nieogrzewane pomieszczenia gospodarcze często zabierają ciepło z innych pokoi, a to wiąże się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie, choć część domu dalej pozostanie zimna. Czy można temu jakoś zaradzić? Oczywiście – dlatego przygotowaliśmy ten poradnik.

W jaki sposób ogrzewać pomieszczenie gospodarcze?

Jeżeli do tego rodzaju pomieszczenia nie zostało doprowadzone ogrzewanie centralne lub – coraz częstsze w nowych inwestycjach budowlanych – ogrzewanie powierzchniowe, nie jest to problem nie do rozwiązania bez ponoszenia wysokich kosztów oraz dokonania inwazyjnych prac. Zazwyczaj nie ma potrzeby, by stale grzać w pomieszczeniach gospodarczych. Wystarczy jedynie lekko podnieść temperaturę na czas wykonywanych tam czynności. Do tego celu dobrze sprawdzą się grzejniki zasilane za pomocą prądu z sieci energetycznej. Można je podzielić na modele stacjonarne, do zawieszenia na ścianie, oraz przenośne, które jednak zwykle dysponują mniejszą mocą. Jeżeli szukasz tańszego w eksploatacji rozwiązania, dobrze sprawdzą się piecyki naftowe, które zużywają znacznie mniej prądu.

Jaki piecyk naftowy wybrać do pomieszczenia gospodarczego?

Jeżeli odrzucasz grzejniki z elektronicznym termostatem z obawy na wysokie rachunki za zużycie energii elektrycznej, ale jednocześnie cenisz sobie wysoki komfort, warto zainstalować piecyk naftowy elektroniczny. Dzięki nowoczesnej technologii jego praca odbywa się w sposób niewymagający dużego zaangażowania. Wystarczy włączyć urządzenie, ustawić pożądaną temperaturę i wyłączyć je, gdy nie będzie już potrzebne. Trzeba też pamiętać o uzupełnianiu poziomu nafty. Alternatywne rozwiązanie stanowią piecyki naftowe knotowe, których główna zaleta to niższa cena i tańsza eksploatacja – często w ogóle nie wymagają podłączenia do padu. Elektroniczne modele posiadają jednak większe możliwości regulacji, funkcję harmonogramu, różne czujniki oraz zabezpieczenia przed dziećmi.

Czy piecyki naftowe i elektroniczne grzejniki są skuteczne?

Tego rodzaju urządzenia powinny bez problemu ogrzać standardowej wielkości pomieszczenie gospodarcze. Oczywiście, wiele zależy od izolacji termicznej budynku. Jeżeli jest ona wykonana prawidłowo i nie dochodzi do nadmiernej utraty ciepła, opisane rozwiązania powinny się sprawdzić nie tylko w pomieszczeniach znajdujących się w bryle budynku mieszkalnego, ale także tych wolnostojących. W przypadku niewłaściwej izolacji uzyskanie odpowiedniej temperatury wiąże się niestety ze znacznie wyższymi kosztami eksploatacyjnymi, dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o właściwie ocieplenie elewacji. Na koniec musimy wspomnieć jeszcze o kwestii bezpieczeństwa. W przypadku piecyków naftowych obu rodzajów należy zapewnić odpowiednią wentylację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ