Termos do picia yerba matę zwany jest też yerbomosem. To bardzo praktyczne naczynie, z którego pomocą uda Ci się utrzymywać właściwą temperaturę swojego naparu przez większość dnia. Ale jak parzyć w nim yerbę, a potem ją pić? To proste!
Czy można zaparzać yerbę w termosie?
Termos yerba mate to specjalne naczynie, które ma za zadanie ułatwiać Ci codzienne funkcjonowanie z rytuałem popijania od czasu do czasu kilku energetycznych łyków tego aromatycznego naparu. W związku z tym opracowano je w taki sposób, aby umożliwić użytkownikom również zaparzanie yerby bezpośrednio w jego czaszy. Dobrej jakości termosy do yerba mate posiadają zakrętkę z bombillą zamocowaną w specjalnym otworze, z możliwością jej zamknięcia, tak, aby zawartość nie wylewała się przez rurkę, gdy będzie się nosić yerbomos w torebce. Do komory naczynia należy nasypać odpowiednią porcję suszu i zalać go gorąca, ale nie wrzącą wodą – wystarczy temperatura 70-80 stopni Celsjusza. Najlepiej zalać susz tylko do jego przykrycia, odczekać chwilę, aż liście napęcznieją i dopełnić yerbomos resztą gorącej wody.
Jak pić z termosu do yerby?
To nieco inny termos, niż te, które znałeś dotychczas. Również sposób picia yerba mate różni się od delektowania się tradycyjną herbatą z filiżanki. Cały urok yerby polega na tym, by zaparzać ją długo, z liśćmi w środku, bez odcedzania zawartości. Gdy wypije się napar, można ponownie zalać susz i wciąż korzystać z jego dobroczynnych, energetyzujących właściwości. To dlatego termosy do yerby posiadają wbudowaną bombillę – specjalną słomkę zakończoną bardzo drobnym sitkiem, które odgrywa rolę filtra. Ta rurka pomaga spijać samą esencję yerby bez połykania fusów. Yerbomosy są doskonałym naczyniem, które umożliwia, podobnie jak klasyczny termos do kawy, utrzymanie wysokiej temperatury naparu przez wiele godzin. Śmiało można go zakręcić, schować do torebki, a po kilku godzinach wyciągnąć, by móc delektować się wciąż świeżą i aromatyczną yerbą.
W jaki sposób dbać o swój termos yerba mate?
Yerba mate jest naparem, który dość mocno brudzi naczynie, w którym jest zaparzany. Dlatego termos yerba mate należy regularnie czyścić po każdym użyciu. Wiele modeli dobrej jakości można śmiało wkładać do zmywarki – ona pozwoli dokładnie wymyć wszystkie zakamarki termosu. Należy jednak upewnić się, że naczynie jest przeznaczone do mycia w tym urządzeniu. Można także myć go tradycyjnie, z użyciem szczotki do butelek, gąbki i płynu do mycia naczyń, wnętrze bombilli domywając specjalnym wąskim wyciorem do tego celu. Yerbomos, o który się dba, będzie służył całymi latami, dostarczając Ci mnóstwa przyjemności z picia ulubionej, ciepłej yerby przez cały dzień. To bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują swojej porcji energii na uczelni, w pracy lub podczas spaceru i nie chcą rezygnować z możliwości popijania ciepłego, świeżego naparu bez względu na to, dokąd idą. Taki termos warto kupić razem z pierwszym mateo, bombillą i zapasem yerby – z pewnością się przyda!