MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Dom

Jak zabezpieczyć pompę głębinową przed brakiem wody?

Pompy głębinowe są powszechnie wykorzystywane w użytku domowym, ale również rolnictwie, ogrodnictwie i wielu innych dziedzinach przemysłu. Aby działały bezawaryjnie i wydajnie, muszą być dobrze chronione przed brakiem wody. W jaki sposób zabezpieczyć je przed tzw. suchobiegiem? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Suchobieg – co to jest i kiedy może wystąpić?

Suchobieg to praca na sucho, czyli w przypadku braku wody w studni. Jest możliwy z kilku powodów. Pierwszym z nich jest za duża moc pompy głębinowej w stosunku do wydajności studni. Do suchobiegu może dojść też w efekcie montażu pompy bez uwzględnienia ryzyka obniżenia lustra wody w studni w czasie długotrwałego braku opadów albo upalnej pogody. W takiej sytuacji dochodzi do gwałtownego zerwania lustra wody, czego wynikiem jest właśnie praca na sucho. Innym powodem zerwania lustra wody może być instalacja pompy bądź ssaka pompy na granicy ssania.

Dlaczego praca na sucho pompy jest tak groźna?

Działanie pompy przy braku wody w studni jest bardzo groźne i może prowadzić do poważnych uszkodzeń maszyny. Pompa głębinowa pracująca na sucho nie ma możliwości chłodzenia silnika, czego skutkiem może stać się zatarcie elementów hydraulicznych, a nawet duża awaria jednostki sterującej.

Suchobieg jest niebezpieczny, gdyż zazwyczaj niełatwo zorientować się, że wystąpił, co sprawia, że czasem na właściwą reakcję może być zbyt późno. Dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do wystąpienia braku wody. Można to zrobić na kilka sposobów.

Jak ochronić pompę głębinową przed suchobiegiem?

Podstawowym sposobem zabezpieczenia urządzenia przed brakiem wody jest właściwy wybór i prawidłowy montaż pompy głębinowej. Najlepiej zdecyduj się na profesjonalne zestawy hydroforowe, w których skład wchodzą wszystkie niezbędne elementy wymagane do prawidłowego funkcjonowania pompy. Kompletny zestaw należy zainstalować na takiej głębokości, aby najniższy poziom lustra wody (czyli poziom ustalony w czasie nieprzerwanego pompowania przy wolnym wypływie), był przynajmniej 2 metry powyżej króćca tłocznego pompy. Jeśli wydajność studni uniemożliwia taki montaż, alternatywą jest instalacja na rurociągu tłocznym zaworu, który będzie stale ograniczał przepływ.

W zabezpieczeniu pompy przed brakiem wody pomoże Ci wyłącznik ciśnieniowy hydroforowy. Specjalny czujnik monitoruje pracę pompy i w momencie spadku ciśnienia wyłącza dopływ prądu do agregatu. Dobrym pomysłem na ochronę jest też instalacja czujników poziomu wody. Ich zadaniem jest monitorowanie poziomu lustra wody i w razie niebezpieczeństwa wystąpienia pracy na sucho wyłączenia pompy. Zaawansowane czujniki włączą ją ponownie, gdy woda wróci do właściwego poziomu głębokości.

Innym sposobem na zabezpieczenie urządzenia przed pracą przy braku wody jest wykorzystanie falownika. To sprzęt kompleksowo sterujący pracą pomp, gwarantujący stałe ciśnienie, bez względu na pobór wody. Rozwiązanie to chroni również maszynę przed przeciążeniem, zanikiem i asymetrią fazy oraz wysokim i niskim napięciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ