Złomowanie samochodu to procedura, która jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród właścicieli starych pojazdów. W wielu przypadkach sprzedaż takich aut będzie bardzo trudna i czasochłonna, a naprawa nieopłacalna. Na złomowanie czasami decydują się również osoby, których auta są po szkodzie całkowitej. Wyjaśniamy, jak przeprowadzić taką procedurę krok po kroku, które dokumenty przygotować i co można dzięki temu zyskać.
Recykling aut poprzez złomowanie – dlaczego warto?
Na rynku obecnie można znaleźć niejedną firmę prowadzącą skup aut Poznań. W mieście tym legalnie funkcjonuje kilka takich podmiotów. Zajmują się one nie tylko samym złomowaniem pojazdów, ale także odzyskiwaniem z nich wielu części i komponentów, przeznaczonych do dalszego wykorzystania. To bardzo ekologiczne rozwiązanie – ogranicza się w ten sposób produkcję nowych elementów. Recykling aut jest również zyskowny dla właścicieli, którzy oddają je do kasacji. W zamian nie tylko pozbywają się problemu, ale i otrzymują gotówkę mogącą stanowić istotną część sumy na zakup innego pojazdu.
Złomowanie samochodu krok po kroku – od czego zacząć?
Każdy właściciel auta do kasacji powinien na początku poszukać w swojej okolicy stacji, która zajmuje się demontażem pojazdów. Taka firma musi działać legalnie – posiadać zezwolenie od marszałka województwa i wystawiać zaświadczenia o złomowanych samochodach. Następnie należy skontaktować się z wybranym podmiotem, pytając o szczegóły oferty oraz przebieg samej procedury kasacji. W wielu przypadkach będzie ona wyglądać podobnie. Najlepsze firmy na pewno zaproponują odebranie pojazdu ze wskazanego miejsca prywatną lawetą, co ułatwi i przyspieszy złomowanie.
Skup aut Poznań – jakie dokumenty są wymagane?
Kolejny krok to wizyta w miejscu, które prowadzi recykling aut. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Zaliczamy do nich: dowód osobisty potwierdzający tożsamość właściciela pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Samochód powinien mieć także czytelne numery VIN. Jeśli auto przekazywane jest do złomowania przez kogoś innego, niż właściciel, należy również sporządzić odpowiednie upoważnienie. Gdy stacja zgodzi się na pozyskanie części ze złomowanego samochodu, oszacuje jego wartość i przedstawi propozycje zakupu. Po podpisaniu umowy auto zostanie poddane kasacji.
Złomowanie pojazdu – o czym pamiętać po zakończeniu procedury?
Legalnie działający skup aut w Poznaniu po zapłaceniu za pojazd do kasacji przekaże właścicielowi zestaw dokumentów, potwierdzających złomowanie. Jeden z egzemplarzy wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie pojazdu musi zostać przekazany do odpowiedniego Wydziału Komunikacji w ciągu 30 dni od dokonania kasacji. Warto pamiętać również o tym, by skontaktować się z firmą, która ubezpieczała dany samochód. OC przestaje obowiązywać w dniu zezłomowania auta, ale informując o tym ubezpieczyciela, zyskuje się szansę na zwrot części niewykorzystanej składki.