Rozwój technologiczny dotyka w zasadzie wszystkich dziedzin naszego życia. Nie inaczej wygląda to w przypadku monitoringu, który przeszedł długą drogę od kamer analogowych, rejestrujących obraz na kasecie wideo lub przesyłających go bezpośrednio do telewizora za pomocą kabla. Przy obecnie dostępnej technologii wydaje się to kompletnie niepraktyczne.
Czym jest kamera IP?
Zanim omówimy różne rodzaje nowoczesnych kamer do monitoringu, przedstawimy pokrótce, na czym dokładnie polega rewolucja telewizji przemysłowej. Kamera sieciowa IP, od ang. Internet Protocol camera, to urządzenie cyfrowe, które nie potrzebuje lokalnego dysku czy taśmy do zapisu danych. Wystarczy mu połączenie z siecią internetową. Obraz jest wysyłany i zapisywany w chmurze, a uprawniona do tego osoba może śledzić go na bieżąco lub zapoznać się z nagraniem z wcześniejszego okresu, przebywając w dowolnym miejscu na świecie, pod warunkiem dostępu do Internetu. Kamery IP to zatem urządzenia bardzo podobne do kamerek internetowych, służących do rozmów wideo przez komputer, jednak działające samodzielnie i stosowane do monitoringu.
Kamery IP – podstawowe rodzaje i ich zastosowanie
Najpopularniejszy sposób podziału kamer IP dokonuje się na podstawie budowy. To istotny parametr, gdyż to głównie od niego zależą możliwości zastosowania. Najczęściej spotyka się trzy rodzaje wraz z ich odmianami:
1) Kamery tubowe (ang. bullet) wyróżniają się cylindryczną obudową z obiektywem znajdującym się na jednym końcu. Są nieruchome, zwrócone w jednym kierunku. Sprawdzają się przede wszystkim na otwartym terenie, gwarantując widoczność na długim dystansie. Z tego względu obudowa jest przystosowana do trudnych warunków atmosferycznych.
2) Kamery kopułowe (ang. dome) to te o charakterystycznym, półkolistym kształcie. Zazwyczaj montuje się je wewnątrz obiektów, ale mogą być przystosowane do zastosowania zewnętrznego. Tego typu kamera IP jest dość dyskretna, a do tego odporna na działania wandali. Obiektyw wewnątrz kopuły może się obracać – wówczas mamy do czynienia z kamerą PTZ (pan-tilt-zoom), oferującą także funkcje przybliżenia i zmiany nachylenia.
3) Kamery kompaktowe (ang. box), czyli te o najmniejszych rozmiarach. Przeważnie są tańsze od pozostałych rodzajów kamer i nie zapewniają ani dobrego obrazu, ani funkcji PTZ, choć mogą mieć solidną obudowę, pozwalającą na stosowanie zewnętrzne.
Inne sposoby podziału kamer IP
Wyróżnić można specjalne typy kamer, np. panoramiczne, termowizyjne czy zliczające – te ostatnie potrafią policzyć liczbę osób w zasięgu ich obiektywu i przekazać dane lub odtworzyć ostrzeżenie o przekroczeniu limitu. Kolejny sposób podziału odnosi się do sposobu zasilania – urządzenia mogą być podłączone do sieci elektrycznej albo pracować na akumulatorze, jednak tych drugich z oczywistych względów raczej nie stosuje się w monitoringu przemysłowym. Bardzo ważnym kryterium jest także jakość rejestracji – dziś standardem stają się kamery 4K Ultra HD, gwarantujące znakomity obraz. Warto też wspomnieć o kamerach do użytku domowego. Zazwyczaj są to modele wolnostojące, łączące się z siecią za pomocą Wi-Fi lub kabla Ethernet.