Czy da się łazienkę urządzić niedużym kosztem?

O wyposażeniu łazienki najczęściej mów się, że musi naprawdę dużo kosztować, żeby wyglądała estetycznie oraz żeby nie trzeba krótko po jej zrobieniu raz jeszcze wzywać ekipę lub posilać się własnymi umiejętnościami. Czasem jednak zdarza się przecież, że nasze upragnione, nowe lokum jest ostatnią rzeczą, na jaką nas było stać i zapłacone zostało wszystkimi możliwymi oszczędnościami, a na jego wyremontowanie czy urządzenie zwyczajnie zabrakło nam funduszy. I tutaj najczęściej pojawia się pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie wnętrza łazienki w sposób tak zwany „po kosztach” czy lepiej odłożyć nieco pieniędzy i zrobić łazienkę raz a porządnie?

Fotkom
https://www.fotkom.com.pl
Profesjonalna oprawa obrazów w Warszawie.
Wydruki na płótnie, oprawy i ramy do luster.

Punkt widzenia zależy… wiadomo

Każdy będzie na tę kwestie patrzył inaczej. Jeśli brak pieniędzy wynika jedynie z chwilowej niedyspozycji czy może jest bardziej długofalowym stanem, który niełatwo będzie poprawić. Jeśli nie musimy wprowadzać się natychmiast do kupionego mieszkania i możemy je remontować czy urządzać kroczek po kroczku, kupując na bieżąco i uzupełniając wyposażenie mieszkania, to takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne ze względu na trwałość  i estetykę całego założenia. Warto również poczekać na naprawdę dobra ekipę wykończeniową, zajmującą się kompleksowo urządzaniem i wykańczaniem łazienek, ponieważ samodzielnie będą w stanie i położyć płytki i zamontować meble, oświetlenie czy wannę wraz armaturą, a nawet podłączyć pralkę. Można zarezerwować sobie jakiś pewny, odleglejszy termin i do tego czasu zdążyć zgromadzić środki koniecznie do opłacenia samych fachowców, jak i poszczególnych elementów – płytek,  wanny czy prysznica, sedesu i innych, niezbędnych – wraz z dodatkami w postaci ozdobnych mydelniczek czy koszy na pranie. Jeśli to jednak nie jest możliwe, mimo iż jest to najlepsza możliwa wersja, zostaje konieczność poszukania promocyjnych płytek oraz dodatków i szukanie taniego fachowca, najlepiej pojedynczej osoby, która weźmie od nas mniej pieniędzy, ale będzie robiła całe założenie nieco dłużej.

No właśnie – samodzielnie czy za pomocą fachowców?

Często w kwestii oszczędności chcemy samodzielnie przynajmniej spróbować zrobić część rzeczy – zwykle dlatego, że sama informacja o tym, ile kosztuje położenie płytek przez speca, liczone od metra, są w stanie przyprawić nas o zawrót głowy. Tutaj jednak trzeba bardzo racjonalnie podchodzić do tematu – nie każda rzecz, która wygląda na prosta do wykonania, jak zabudowa wanny płytkami czy położenie samych płytek albo zafugowanie przerw między nimi jest faktycznie tak prosta, na jaką wygląda. Lepiej więc nie ryzykować konieczności zrywania położonych płytek i konieczności kupowania drugi raz tych samych, wygładzania ścian i wykonywania wszystkiego raz jeszcze. Lepsze wrogiem dobrego, jak mawiają, i w tym powiedzeniu jest w tym przypadku naprawdę sporo racji.  Jeśli koniecznie chcesz zrobić swoją łazienkę sam, zamiast płytek, przynajmniej na podłogach, lepiej będzie położyć gumowane, wodoodporne panele, które w zakupie będą porównywalnie drogie, ale ich montaż z kolei nie będzie przysparzał aż tyle kłopotu.

Podobne wpisy