MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Zdrowie

Na czym polega wizyta u protetyka?

Złamany ząb, pojedynczy ubytek czy bezzębie wymagające pełnej odbudowy – doświadczony protetyk świetnie radzi sobie z takimi wyzwaniami. Jakie usługi świadczy dentysta dysponujący dyplomem w tej dziedzinie stomatologii?

Specjalista w zakresie protetyki stomatologicznej w codziennej pracy zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń narządu żucia. Do jego obowiązków należy też pomoc pacjentom z wrodzonymi lub nabytymi wadami zgryzu. Jak wygląda konsultacja w jego gabinecie? Jakie problemy pomoże rozwiązać ludziom z niepełnym uzębieniem?

Co robi protetyk stomatologiczny?

Gabinet protetyka (czy raczej pracownię protetyczną) odwiedzają osoby z rozległymi ubytkami, włącznie z bezzębiem. Stomatolog o tej specjalizacji uzupełnia brakujące zęby, ponadto odbudowuje stracone tkanki uzębienia przy użyciu nowoczesnych materiałów. To jedynie kilka przykładów procedur, jakie przeprowadza protetyk Warszawa to miasto, w którym można znaleźć kompetentnego dentystę.

W trakcie wizyty u protetyka pacjent przechodzi odpowiednie badania. Zadanie diagnostyki polega na określeniu stopnia ubytków bądź uszkodzeń zębów, a następnie dobraniu najlepszej metody ich uzupełnienia. W zależności od wyposażenia, którym dysponuje dana placówka, protetyk może pobrać wyciski w standardowy sposób albo posłużyć się zaawansowaną technologią typu CEREC. W kolejnych etapach dopasowuje pracę protetyczną tak, aby idealnie przylegała do miejsca docelowego.

Kiedy do protetyka?

Jeszcze niedawno do protetyka udawali się głównie seniorzy, a samo leczenie ograniczało się do przygotowania np. mostu albo ruchomej protezy. Dziś wiemy już, że zęby należy uzupełniać możliwie najszybciej po ich utracie. Nawet jeden ubytek przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. Wpływa negatywnie na cały organizm, a w jamie ustnej dokonuje prawdziwych spustoszeń. Z powodu braku wsparcia sąsiednie zęby zaczynają się przechylać, co z czasem prowadzi do wady zgryzu. Brak zęba zaburza także funkcje narządu żucia, utrudniając jedzenie (w tym gryzienie pokarmów). Kolejny istotny aspekt to wygląd – człowiek z niepełnym uzębieniem wygląda na więcej lat, niż ma w rzeczywistości.

Jakie można wyciągnąć z tego wnioski? Nie powinno się odkładać wizyty u protetyka, kiedy straciliśmy ząb. Bez względu na powód jego utraty (próchnica, uraz mechaniczny etc.), im wcześniej uzupełnimy brak, tym lepiej. Z czasem dochodzi do zaniku tkanki kostnej w miejscu, w którym znajdował się ząb. W rezultacie odkładane latami leczenie może być dłuższe, bardziej złożone, a przede wszystkim droższe. Będzie wymagało odbudowy kości, czyli zabiegów takich jak sterowana regeneracja kości czy sinus lift.

Co oferuje nowoczesna protetyka?

Zaawansowane leczenie protetyczne pozwala na uzupełnienie nie tylko pojedynczych ubytków. Pacjent ma możliwość odzyskania pięknego uśmiechu nawet przy częściowym czy całkowitym bezzębiu. W ramach nowoczesnych zabiegów stomatologicznych może wstawić sobie implant zęba Warszawa to miasto, w którym takie usługi świadczy wiele klinik, w tym Time For Dentist, zlokalizowana na Bliskim Bemowie. Zainteresowane osoby mogą zlikwidować w niej braki zębowe przy użyciu szerokiej gamy prac protetycznych, począwszy od koron, przez mosty, a skończywszy na implantach. Otrzymają pomoc również w przypadku uszkodzeń, pęknięć czy złamań zęba – należący do kadry specjaliści odbudowują utracone tkanki zębów.

Jak widać, protetyk ma wiele do zaoferowania pacjentom chcącym poprawić estetykę swojego uzębienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ