MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Dom

Ogrzewanie ścienne – jak działa?

W poszukiwaniu wydajnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska technologii grzewczych warto swoją uwagę skierować w kierunku systemów ogrzewania płaszczyznowego, takich jak popularna podłogówka czy ogrzewane ściany. W odróżnieniu od rozwiązań konwekcyjnych temperatura jest w nich rozprowadzana za pomocą promieniowania, co gwarantuje równomierny rozkład ciepła w całym pomieszczeniu. Jakie są inne zalety instalacji grzewczej na ścianie i czy warto w nią zainwestować?

Jak działa ogrzewanie ścienne?

Budowa ściennego systemu grzejnego bardzo przypomina niezwykle popularne w budynkach mieszkalnych ogrzewanie podłogowe. Jest to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, w którym funkcję medium grzewczego pełni ciepła woda, krążąca w rurach umieszczonych nie w podłodze, a w ścianie. Grzana ściana to rozwiązanie, które ukrywa się pod warstwą wykończeniową, dzięki czemu cały system jest niewidoczny dla ludzkiego oka, a wnętrze nie ulega pomniejszeniu. To jedna z kluczowych przewag, jakie ogrzewanie ścienne ma nad tradycyjnymi kaloryferami.

Sterowanie temperaturą przy ogrzewaniu ścian wygląda podobnie jak w przypadku grzanej podłogi. Urządzeniem, które odpowiada za utrzymywanie zadanej temperatury, jest termostat, który w zależności od potrzeb inwestora może oferować szereg zaawansowanych funkcji, takich jak łączność Wi-Fi czy rozdział na tryb dzienny oraz nocny. W przypadku systemów wodnych instalacja grzewcza musi zostać podłączona do źródła ciepła, którego funkcję może pełnić kocioł na paliwo stałe lub pompa ciepła.

Czy warto zainstalować system ogrzewania ścian?

Jeśli chodzi o koszt zakupu oraz montażu, cena ogrzewania ściennego przedstawia się podobnie jak w przypadku podłogówki. Podobny jest również nakład pracy, którego wymaga montaż całej instalacji grzewczej. Niewątpliwą zaletą korzystania z grzanych ścian w domu są niskie koszty eksploatacyjne, a także wysoka efektywność instalacji. Bierze się ona z faktu, że wnętrze pomieszczenia ogrzewane jest nie przez pojedyncze kaloryfery, ale przez całą powierzchnię ściany.

Wydajność ogrzewania ściennego

Eksperci zwracają również uwagę na wydajność systemów grzewczych montowanych w ścianach. Dla uzyskania optymalnego komfortu cieplnego w zimowe dni wystarczy nagrzać wodę do temperatury ok. 35-40ºC. Warto już na etapie projektowania domu, uzgodnić z ekspertem usytuowanie urządzeń grzewczych oraz ich moc. Należy wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię i kubaturę poszczególnych pomieszczeń, ale także ich konstrukcję. Szczególnie istotne są m.in. przeszklenia, liczba oraz wielkość otworów okiennych i drzwiowych czy inne indywidualne aspekty.

Ogrzewanie elektryczne – alternatywa dla wodnych instalacji C.O.

Aby stworzyć funkcjonalne i wydajne, a przy tym ekologiczne ogrzewanie ścienne, nie trzeba wcale posiadać centralnego ogrzewania zasilanego kotłem na paliwo stałe lub pompą ciepła. Efektywną alternatywę dla systemu wodnego stanowią bowiem maty i folie grzewcze, zasilane prądem z sieci. Warto dodać, że tego typu system bez problemu można podłączyć np. do domowej instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu cały projekt grzewczy wygeneruje jeszcze większe oszczędności w trakcie eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ