MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Wiadomości

W co inwestować na giełdzie w 2022 roku?

Jesteśmy już za połową 2022 roku, która zapowiada się znacznie inaczej, niż jeszcze kilka miesięcy temu oczekiwała większość inwestorów. Szerokie grono osób liczyło na postpandemiczną stabilizację, ale m.in. wydarzenia na wschodzie Europy zachwiały światowymi gospodarkami. Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i kilka innych czynników sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, gdzie ulokować swój kapitał. Odpowiedzią mogą być akcje spółek notowanych na giełdzie. Sprawdź, w co warto zainwestować pieniądze w drugiej połowie 2022 r.

Które sektory gospodarki powinny być obserwowane przez inwestorów?

Na wycenę poszczególnych spółek w 2022 roku wpływa wiele czynników, o których nie pomyślelibyśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę rosnącą inflację, zwiększane stopy procentowe i związane z nimi wyższe koszty obsługi długu. Firmy posiadające duże kredyty mogą mieć problemy z rosnącymi odsetkami od zobowiązań, co będzie wpływało na ich sytuację finansową. Inwestowanie na giełdzie jest utrudnione również z innego powodu – wyższe stopy procentowe i szalejąca inflacja oznacza zwykle mniej pieniędzy w portfelach gospodarstw domowych, co tłumi popyt, ograniczając zyski wielu biznesów.

W drugiej połowie 2022 roku na pewno warto zwrócić uwagę na spółki, które mogą zarobić na rosnących cenach energii elektrycznej. Zawirowania na tym rynku powodują ponowny wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii (np. pompami ciepła) oraz usługami zwiększania efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Sporo pieniędzy mogą zarobić również firmy korzystające na rynkowej zmienności oraz sektor bankowy, który zyskuje na rosnących stopach procentowych. Wreszcie – wielu inwestorów weźmie pod uwagę pewnie ryzyko kolejnej jesiennej fali koronawirusa. Do łask mogą więc wrócić spółki z szeroko pojętego sektora medycznego.

Jak zwiększać szanse na zyskowne inwestowanie na giełdzie w 2022 roku?

Sytuacja w gospodarkach całego świata zmienia się dziś bardzo dynamicznie. Każdy, kogo interesuje inwestowanie na giełdzie i kto lokuje swoje pieniądze w akcjach spółek, powinien na bieżąco śledzić doniesienia z przynajmniej krajowego rynku. Dzięki aktualizowaniu i poszerzaniu wiedzy można nie tylko ograniczyć ryzyko nietrafionych inwestycji, ale także efektywniej szukać okazji dających zarobić spore pieniądze nawet w krótkim terminie.

Jeśli jednak interesuje Cię inwestowanie długoterminowe, na tak rozchwianym rynku ważne będzie wybieranie spółek, które mają solidne fundamenty. Co przez to można rozumieć? Przede wszystkim stabilne przychody, brak nadmiernego zadłużenia, dobre relacje inwestorskie, silną pozycję w swoim sektorze itp. Wiele z tych elementów skupia się na środkach pieniężnych danej spółki, więc przydatna będzie dobra analiza fundamentalna ze szczególnym zwróceniem uwagi właśnie na sytuację finansową. Takie analizy znajdziesz na stronie https://notowaniagpw.pl/ w postaci materiałów wideo, których autor szczegółowo ocenia wybraną spółkę, wskazując jej mocne i słabe strony, szanse, zagrożenia oraz perspektywy. Bazując na wskazówkach doświadczonego inwestora, łatwiej wybierzesz akcje, które mają potencjał do wzrostu w 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ