MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Wiadomości Zamość

Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zamościu: Pracę znajdą żołnierze i cywile

Ma być sformowany do końca roku. Mowa o 32 Wojskowym Oddziale Gospodarczym, które powstaje w Zamościu. Pracę w Zamościu, a także w Lublinie, Chełmie, Hrubieszowie i Jawidzu znajdzie 29 żołnierzy oraz około 400 pracowników cywilnych.

Formowanie Wojskowych Oddziałów Gospodarczych (WOG), które przejmują finansowe i gospodarcze zadania dowódców poszczególnych jednostek wojskowych, jest jednym z ważniejszych zadań reorganizacyjnych w logistyce Sił Zbrojnych RP.

Obecnie działa już 14 WOG-ów, a kolejnych 6 jest w trakcie tworzenia. W tym gronie znalazł się 32 WOG w Zamościu, który decyzją ministra obrony narodowej rozpoczął proces formowania na jesieni ub. roku.

Komenda 32 WOG zlokalizowana przy ul. Józefa Piłsudskiego 36 w Zamościu. Na komendanta wyznaczony został ppłk Grzegorz Pytlak.

– Komendantowi podległe są Grupy Zabezpieczenia: Zamość, Lublin, Chełm, Hrubieszów oraz Jawidz – wyjaśnia Jacek Sońta, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej. – W 32 WOG w Zamościu przewidzianych jest 19 etatów oficerskich i 10 podoficerskich oraz około 400 pracowników wojska.

Przypomnijmy, że o utworzenie w Zamościu WOG zabiegał poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który w połowie września ub. roku spotkał się w tej sprawie z ministrem Tomaszem Siemoniakiem, szefem resortu obrony narodowej. – Zająłem się tym tematem po spotkaniu z pracownikami cywilnymi zamojskiej jednostki zaniepokojonymi jej dalszym losem – wspomina Zawiślak. – Cieszę się, że taki oddział jest uruchamiany w naszym pięknym mieście.

WOG wykonuje zadania na rzecz jednostek operacyjnych na konkretnym terenie. Odpowiadają m.in. za dostarczanie broni, amunicji, paliwa i sprzętu łączności, ale również dbają o duszpasterstwo wojskowe, rodziny żołnierzy czy zaopatrzenie w sprzęt RTV.

WOG mają funkcjonować zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. W razie potrzeby będą zabezpieczały potrzeby wojsk sojuszniczych, które mogą znaleźć się na terenie Polski. Są również przygotowane do pomocy w czasie klęsk żywiołowych.

Proces formowania zamojskiego oddziału, który będzie podlegał Inspektorowi Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, zakończy się z końcem tego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ