Silniki z tak zwanym turbo zawierają w sobie element zwany turbosprężarką. Składa się ona z turbiny i sprężarki. Są to części powiązane ze sobą. Gdy jedna z nich się obraca, druga jest także wprawiana w ruch. Gazy spalinowe będące pod wysokim ciśnieniem podczas spalania paliwa wypychane są do ślimakowej rury, dzięki której obraca się turbina. Głównym celem montowania turbosprężarek jest zwiększenie wydajności silnika, jednocześnie zmniejszając konsumpcję paliwa i osiągając lepsze poziomy emisji. Turbosprężarka ma za zadanie sprężanie powietrza do silnika, dzięki czemu osiąga się lepsze wypełnienie cylindrów.
Jak działają turbosprężarki?
Standardowy silnik stosowany od dziesięcioleci pobiera powietrze i kompresuje je. W przypadku silników z turbosprężarką powietrze przed wlotem jest zasysane i kompresowane przez sprężarkę. Bezpośrednio z gazami spalinowymi styka się turbina silnika. Olej natomiast jest intensywnie obciążany wydzielanym ciepłem. Z tego powodu samochód, którego silnik wyposażony jest w turbosprężarkę wymaga więcej wymian oleju niż standardowe auto bez tego elementu. Podczas gdy działa turbo, część energii pochodzącej ze spalin zużyta zostaje do napędzenia turbiny. Gdyby system tak nie działał, spaliny zostałyby niewykorzystanie wydalone do środowiska. Wał turbosprężarki jest skonstruowany tak, aby sprężarka była zamontowana naprzeciw turbiny.
W przypadku usterki…
Awarie turbosprężarki nie są zbyt częste. Zwykle spowodowane są obcym materiałem lub zanieczyszczonym olejem. Może to powodować niedostateczny dopływ oleju i nie dość wysokie ciśnienie oleju oraz jego przegrzewanie się. W przypadku awarii, możliwa jest regeneracja turbosprężarek. Nie ma konieczności wymiany całego podzespołu na nowy. Po naprawie, turbosprężarka może znowu działać równie dobrze jak przed usterką. W zależności od konstrukcji zależy trudność oraz koszty serwisu. Naprawa turbosprężarki polega na znalezieniu uszkodzonego elementu turbodoładowania i jego zmianie na nowy. Części zamienne są nowe lub używane. W przypadku elementów używanych konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu i jakości elementu. Jeśli stosowane są nowe, części powinny być wykonane i przetestowane zgodnie ze specyfikacjami producenta i oryginalnymi standardami produkcyjnymi. Tak czy inaczej, zregenerowana turbosprężarka powinna spełniać normy dotyczące tolerancji, trwałości i jakości. To najtańsze rozwiązanie w przypadku awarii. Turbosprężarki są jednym z najbardziej skomplikowanych elementów mechanicznych, a znalezienie odpowiedniej turbosprężarki może być w niektórych przypadkach sporym wyzwaniem lub być bardzo kosztowne. Dobre warsztaty samochodowe podejmują się specjalistycznej regeneracji turbo w celu rozwiązania takich sytuacji dzięki dogłębnej znajomości tych komponentów. Sprawdzony proces regeneracji został dopracowany przez lata oraz obejmuje zastosowanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego i komputerowego do dostrojenia turbosprężarek w celu uzyskania optymalnej wydajności.
Regeneracja turbosprężarek zwykle obejmuje:
- kompletny demontaż,
- czyszczenie sprężarek i obudów turbin,
- wymianę łożysk i uszczelek,
- dynamiczne wyważanie wirników.
Odpowiednia diagnoza natury problemu, z jakim boryka się turbosprężarka, pozwala łatwo zdecydować, czy warto kupić nową turbosprężarkę, czy naprawić tę, którą się posiada. W większości przypadków turbosprężarkę można naprawić, chyba że zewnętrzne elementy obudowy są uszkodzone. Konieczne jest, aby uzyskać gwarancję w przypadku, gdy ponownie ulegnie awarii. Prawidłowe zrównoważenie turbosprężarki ma kluczowe znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania.