MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Sport Wiadomości

Policja szkoli się przed Euro 2012: Kibice mają cało dojechać na mecz

W czasie mistrzostw Euro 2012 będzie bezpiecznie – obiecuje policja. I aby te obietnice spełnić, szkoli się. A w piątek zdobytą wiedzę przetestuje w praktyce podczas ćwiczeń, które zorganizowane zostaną w Zamościu.
Jacyś uzbrojeni bandyci napadną na autobus, którym na mecz Niemiec i Hiszpanii będą jechali kibice zza naszej zachodniej granicy. Chwilę później na miejscu zdarzenia, czyli przy ul. Droga Męczenników Rotundy w Zamościu pojawią się setki funkcjonariuszy.

– Będą policjanci, straż graniczna i pożarna, także pogotowie – wyliczał dzisiaj podczas konferencji prasowej mł. inspektor Mirosław Aftyka, naczelnik sztabu policji KWP w Lublinie, który wspólnie z kolegami od poniedziałku bierze udział w szkoleniu w ramach projektu „Terroryzm – Policja – Bezpieczeństwo – Euro1012″.

– Musimy sprawdzić w praktyce wiedzę, którą nabędziemy podczas szkoleń teoretycznych – dodał kom. Marek Krzewiński, zastępca dowódcy oddziałów prewencji lubelskiej policji.

Scenariusz piątkowych ćwiczeń jest znany tylko w ogólnym zarysie. Wiadomo, że dojdzie do napaści na kibiców i że ktoś trafi do niewoli.

– Zakładamy, że sprawcy będą uzbrojeni. Nie wiadomo jednak, czy sytuację uda się załagodzić, dzięki zaangażowaniu policyjnych negocjatorów, czy też konieczne będzie użycie siły – uprzedzał dziś nadkom. Rafał Biernacki, kierownik sekcji antyterrorystycznej z Lublina.

Pewne jest, że z powodu tych działań Droga Męczenników Rotundy będzie od rana zamknięta dla ruchu na odcinku do ul. Altanowej.

– Cały teren zostanie zabezpieczony, tak aby nikt nie powołany się tam nie dostał i aby nikomu nie stała się krzywda – dodał Biernacki.

W ćwiczeniach wezmą udział policjanci z Zamościa, ale także ich koledzy po fachu z innych jednostek w naszym województwie oraz m.in. komend w Olsztynie, Kielcach, Krakowie, Rzeszowie czy Białymstoku. Nie zabraknie pograniczników i straży pożarnej.

Wszystkie te służby biorą udział w cyklu szkoleniowym, który w Zamościu zaczął się już dzisiaj i potrwa do końca tygodnia.

W wykładach biorą udział również przedstawiciele Ukrainy, a także policjanci z Niemiec, Hiszpanii i Litwy.

Takich szkoleń ma być przed Euro 2012 więcej. Kolejne w Zamościu już pod koniec tego miesiąca. Zakończą je ćwiczenia praktyczne tym razem na dworcu PKP, bo kibice na mecz będą jechać pociągiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ