MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Kultura Wiadomości

Jak detektyw zdobywa informacje

Zawód detektywa, nazwijmy go, komercyjnego, pojawił się w naszym kraju stosunkowo niedawno. W nowej rzeczywistości najpierw powstały różnego rodzaju agencje ochrony, a potem część z nich powoli przekształciła się w agencje czy biura detektywistyczne. Z czasem tego rodzaju działalność gospodarcza upowszechniła się w większości dużych miast obejmując swoją siatką co najmniej miasta wojewódzkie. Działalność detektywistyczna zwykle obejmuje dwie podstawowe kategorie spraw: zleceniodawców prywatnych oraz zleceniodawców instytucjonalnych, te ostatnie zwykle dotyczą spraw gospodarczych.

Specyfika szczególnie spraw gospodarczych zwykle zależy od charakterystyki obszaru działania danej agencji detektywistycznej, trochę inaczej będzie ona wyglądała choćby w Gdańsku a inaczej w każdym z miast na południu kraju.

Jak detektyw zdobywa informacje?

Praca detektywa opiera się na jednym kluczowym aspekcie – na zdobywaniu informacji. Detektyw musi być dobrze zorientowany we wszystkich dostępnych i legalnych źródłach informacji a ponadto, co tu dużo mówić, musi pozyskiwać je również z innych źródeł i tylko od jego wiedzy, inteligencji, zdolności negocjacyjnych, interpersonalnych zależy czy uda mu się określone i niezbędne informacje otrzymać.

W technikach wywiadowczych dokonano podziału pozyskiwania informacji na trzy kategorie:

  • biały wywiad
  • szary wywiad
  • czarny wywiad

Korzystanie z wywiadu białego

Jak detektyw zdobywa informacje korzystając z wywiadu białego? Bardzo prosto, docierając do wszelkich źródeł metodą absolutnie legalną tak jak legalne są wszystkie źródła informacji w tej kategorii. Większość pracy objętej wywiadem białym to poszukiwania w sieci, czyli praca przy biurku. Czasem wymaga ona licencji na dostęp, ale generalnie opiera się na umiejętnym poruszaniu się online. Wiedza w ten sposób zdobywana w dużej mierze i w wielu przypadkach jest wystarczająca, czasem jest etapem przygotowawczym do dalszej pracy

Z jakich źródeł czerpie swoją wiedzę detektyw?

  • z mediów, najczęściej online
  • internetu
  • z państwowych rejestrów dostępnych w internecie: KRSu, ksiąg wieczystych, CEiDG, rejestru pojazdów etc.
  • z rejestrów prywatnych: spisu abonentów, książek telefonicznych, materiałów reklamowych, danych biur informacji gospodarczej
  • z archiwów różnego rodzaju instytucji

Wykorzystanie wywiadu szarego

Detektyw otrzymuje bardzo różnorodne zadania. Niektóre z nich wymagają zastosowania niestandardowych narzędzi. W takich przypadkach detektyw musi połączyć wywiad biały z tym odrobinę mniej transparentnym i poszukać źródeł informacji nie do końca oczywistych. Wiele będzie zależeć od jego inwencji, ale i umiejętności. Do technik wywiadu szarego najczęściej zalicza się:

  • współpracę z osobami trzecimi, to tzw. wywiad środowiskowy
  • użycie technik typowo śledczych, z podręcznika kryminologii
  • obserwację osób czy obserwację danego miejsca
  • wniknięcie w określone środowisko poprzez przyjęcie nowej tożsamości czy zmianę zachowań, wszystko w celu rozpoznania

Jak korzystać z wywiadu czarnego w pracy detektywa? 

Wywiad czarny jest najbardziej kontrowersyjną techniką i z punktu widzenia praworządności, najczęściej łamiącym prawo. Detektyw stosując technikę wywiadu czarnego przekracza tak naprawdę swoje uprawnienia stawiając wszystko na orientację na cel. Jego celem jest zdobycie informacji, które są wszelkimi sposobami chronione, musi zatem przebić się przez wszelkie zapory stawiane przed ich ujawnianiem. Detektyw używając narzędzi czarnego wywiadu posługuje się:

  • zakładaniem nielegalnych podsłuchów
  • kradzieżą tożsamości w celu wniknięcia w określone środowisko
  • łamaniem haseł i zabezpieczeń, najczęściej w obszarze internetu i dostępu do urządzeń mobilnych
  • wywieraniem nacisku na świadkach czy uczestnikach
  • prowokacją

W jaki sposób detektyw zdobywa informacje o zaginionych i w wywiadzie gospodarczym? 

Detektywi specjalizujący się w sprawach prywatnych najczęściej wynajmowani są do poszukiwań zaginionej lub ukrywającej się osoby. W takich przypadkach duże znaczenie ma czas i tym samym mobilność pod każdym względem pracowników agencji detektywistycznej. Poszukiwanie ukrywającej się osoby opiera się przede wszystkim na śledzeniu jej aktywności w internecie.

Detektywi bardzo często wynajmowani są też przez instytucje w sprawach gospodarczych. Wynajmują ich firmy ubezpieczeniowe podejrzewając, że w jakimś obszarze działalności stają się ofiarą wyłudzeń. Detektywi sprawdzają też wiarygodność kontrahenta, jego wypłacalność czy po prosu poszukują ukrytego majątku. Zdarza się, że duże firmy wynajmują detektywów w sprawach dotyczących bezprawnego użycia znaków towarowych i korzystania bezprawnie z licencji. Bardzo często detektywi specjalizujący się w sprawach gospodarczych dociekają nadużyć w obszarze nieuczciwej konkurencji.

Warto pamiętać, że każdy kto kiedykolwiek zetknął się z zainteresowaniem detektywa ma prawo poprosić go o kazanie swojej licencji na wykonywanie zawodu. Licencja powinna zawierać dane osobowe oraz nazwę organu, który ją wydał. Licencja detektywa może też w uzasadnionych przypadkach zostać zawieszona.

Więcej informacji znajdziecie na forum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ