– Cały ruch zostanie puszczony ul. Królowej Jadwigi – złości się pan Wojciech, który ul. Akademicką jeździ codziennie. – Właśnie ją odnowili. Zrobiono tam tzw. kocie łby, na których strasznie telepie. Można sobie od razu zrobić badanie techniczne pojazdu. Co odpadnie, to się nie nadaje… To absurd.

Kierowcy z Zamościa i okolic muszą uzbroić się w cierpliwość. Rusza budowa zamojskiego Muzeum Fortyfikacji, dlatego od 1 marca zostanie zamknięta ulica Akademicka, obok Katedry. Trzeba będzie jeździć objazdami przez ulice Podgroble, Dzieci Zamojszczyzny oraz Królowej Jadwigi.

Anna Muszyńska, szef Zarządu Dróg Grodzkich w specjalnym komunikacie informuje, że zmienione zostaną zasady ruchu drogowego na tych traktach. Ulica Akademicka będzie nadal drogą z pierwszeństwem od skrzyżowania z Piłsudskiego do Królowej Jadwigi, ale dalej stanie się „podporządkowana”.

To nie wszystko. Przystanek z tej ulicy zostanie przeniesiony na ul. Kr. Jadwigi, która stanie się drogą z pierwszeństwem przejazdu. – Dojazd do parkingów zlokalizowanych przy ul. Męczenników Rotundy nie ulegnie zmianie – zapewnia dyrektor ZDG.

Dlaczego takie zmiany niepokoją zamojskich kierowców? Ulica Królowej Jadwigi została wyremontowana w ub. roku na odcinku od Akademickiej do Dzieci Zamojszczyzny. W projekcie ujęto także remont sąsiedniej ul. Podgroble. Inwestycja pochłonęła ponad 3,5 mln zł. UE pokryła 80 proc. kosztów, resztę wysupłał magistrat. Zaplanowano m.in. wymianę nawierzchni na bitumiczną. Jednak na odcinku od Akademickiej do Zamkowej droga została wykonana… z kostki granitowej.

Skąd taka decyzja? – Taki był wymóg konserwatorski, nie mieliśmy na to wpływu – tłumaczy Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Ulica Akademicka zostanie zamknięta, ale przecież tylko na odcinku przy samej Katedrze.

Do kiedy takie zmiany będą obowiązywać? – Do odwołania – mówi Garbula. – Nie ma konkretnego terminu.

Co będzie później? O tym, że ulica Akademicka nadaje się na miejski deptak mówi się w Zamościu od dawna. W XVII w. był tutaj duży plac. Zwano go Zamkowym, a potem Placem Parad. Po kasacie twierdzy wydzielono tam ul. Ordynacką, a potem – Akademicką.

Przed ostatnią wojną były tutaj m.in. wspaniałe aleje akacjowe. O pomyśle zamknięcia tej ulicy dla pojazdów mówił jakiś czas temu prezydent Marcin Zamoyski. – Zmiany organizacji ruchu nie mają z tym nic wspólnego – zapewnia rzecznik Garbula.