Inspektorzy sprawdzali m.in. jakość, terminy przydatności oraz warunki przechowywania artykułów spożywczych, prawidłowość oznaczania towarów cenami oraz przestrzeganie podstawowych przepisów sanitarno-porządkowych, jak również aktualność badań lekarskich osób zajmujących się obrotem. Wzięli też pod lupę narzędzia pomiarowe, czyli wagi oraz odważniki.
W dziewięciu placówkach znaleziono przeterminowane artykuły spożywcze, m.in. przetwory mięsne i nabiał, których termin spożycia minął kilka dni wcześniej, ale też koncentraty ciast, zup i kremów, które były przeterminowane nawet o trzy miesiące.
– Takie nieprawidłowości wykryto w ponad 60 partiach towarów – mówi Maria Starszuk z delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej w Zamościu.
Podczas kontroli w czterech sklepach natrafiono również na wagi, które posiadały nieaktualną cechę legalizacji. – W kontrolowanych placówkach brakowało wywieszek i metek z cenami produktów albo cen jednostkowych towarów, np. kilograma masła czy litra mleka – informuje Starszuk.
Kontrolerzy nałożyli na właścicieli sklepów, w których ujawniono uchybienia mandaty w kwocie 100–180 złotych. Wszystkie nieprawidłowości usunięto już podczas kontroli, przeterminowane artykuły zniknęły z półek, zalegalizowano wagi, pojawiły się wywieszki z cenami przy towarach i metki na produktach.
– Robię zakupy w osiedlowym sklepiku, bo towar jest zawsze świeży – mówi pan Zygmunt, który mieszka na zamojskim Nowym Mieście. – Ale na wszelki wypadek teraz baczniej będę się przyglądać terminom ważności artykułów spożywczych.