Termin zgłaszania kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów minął w środę o północy. Do fotela prezydenta Zamościa przymierzają się dwaj panowie na „Z”, czyli Zamoyski i Zawiślak. Ten pierwszy startuje ze swojego komitetu, ma poparcie PSL i PO, prawdopodobnie poprze go również SLD. Hasło wyborcze KWW Marcina Zamoyskiego to „Spełnione obietnice – wspólna przyszłość”.

Czy uda się mu pokonać posła Zawiślaka? Wszystko rozstrzygnie się 21 listopada. Brak drugiej tury przyniesie oszczędności. – Dokładnie chodzi o 57 109 zł, bo tyle zarezerwowało na drugą turę Krajowe Biuro Wyborcze – powiedziała nam Anna Chrzan, dyrektor delegatury KBW w Zamościu.

Dogrywki nie będzie też w Szczebrzeszynie, gdzie o najważniejszy fotel w magistracie ubiegają się dotychczasowy burmistrz Jan Mazur (bezpartyjny) i starosta zamojski Henryk Matej z PSL.

Podobnie sytuacja wygląda w gminie Skierbieszów, gdzie wójt Mieczysław Bartoń zmierzy się 21 listopada ze startującym z listy PSL Stanisławem Sokalem (obaj bezpartyjni), a także w gminach Łabunie, Frampol, Potok Górny, Tarnawatka, Łaszczów, Ulhówek oraz Mircze.

Jeszcze ciekawiej jest wygląda sytuacja w Zwierzyńcu, Komarowie-Osadzie, Aleksandrowie, Tarnogrodzie i Tyszowcach. W tych gminach rządzący nimi burmistrzowie i wójtowie nie mają kontrkandydatów. Ale wyborcy pójdą 21 listopada do urn.

W 26-tysiecznym Biłgoraju burmistrz Janusz Rosłan z SLD będzie miał czterech rywali. To Czesław Bakota (Biłgorajskie Porozumienie Samorządów), Zygmunt Dechnik (Biłgoraj XXI Miasto i Powiat), Marian Klecha (KWW Mariana Klecha – Nasz Biłgoraj) oraz Benedykt Miszkin, który startuje z listy PO.

Kontrkandydatem posła Wojciecha Żukowskiego w Tomaszowie Lubelskim będzie obecny burmistrz Ryszard Sobczuk (bezpartyjny), który startuje z własnego komitetu, choć cztery lata temu popierany był przez PiS, a w drugiej turze również przez PO. Kandydatem PO jest Jan Wójtowicz, były wicestarosta tomaszowski. O najważniejszy urząd w mieście powalczą też Ryszard Koprowski (Akcja Wyborcza na Rzecz Miasta i Regionu – Forum Samorządowe) oraz Ewa Piwko-Witkowska (NIWA).

Bez drugiej tury nie obędzie się także w Hrubieszowie, gdzie aż 9 osób przymierza się do fotela. Obecny burmistrz Zbigniew Dolecki startuje z własnego komitetu. Z listy PiS startuje Marek Kata, PSL postawił na Andrzeja Serafina, Stronnictwo „Piast” na Jacka Semczuk, SLD na Teresę Perechubko-Mirosław, a PO – to niespodzianka – popierać będzie Tadeusza Garaja, b. dyrektora miejscowego szpitala. Listę kandydatów uzupełniają: Waldemar Kasperkiewicz („Jedność i Dobro Miasta”), Zbigniew Smal (Moje Miasto Hrubieszów) oraz b. burmistrz Franciszek Suchecki (Ziemia Hrubieszowska).