MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Wiadomości

Zanieś szkło do Biedronki, dostaniesz za to sadzonkę

Zamość jest jednym z 20 polskich miast, w których przeprowadzona zostanie III edycja akcji „Pielęgnujemy EKOzwyczaje”. W piątek i sobotę, klienci marketu Biedronka (ul. Peowiaków 9 b), którzy przyjdą tam z pięcioma zużytymi opakowaniami szklanymi, otrzymają za nie sadzonkę.

Akcję organizuje sieć Biedronka i firma Carlsberg Polska. Patronuje jej Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie oraz Organizacja Odzysku-Rekopol.

– W ramach zbiórki klienci sklepów Biedronka w zamian za przyniesienie 5 szklanych opakowań otrzymają sadzonki roślin o szczególnych walorach przyrodniczych. Zbierane będą opakowania szklane, takie jak butelki czy słoiki. Akcja odbędzie się w godzinach od 10 do 18 na parkingach sklepów – w specjalnie oznakowanych namiotach – informują organizatorzy.

Takie namioty staną m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Tarnowie, Lubinie, Szczecinie, Słupsku, Katowicach, Oświęcimiu, Lublinie, Płocku, Łodzi, Sieradzu, Włocławku, Legionowie, Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy, a także w Zamościu przy Biedronce na ul. Peowiaków.

Podczas zbiórki dla wszystkich dostępne będą również specjalne ankiety, które pozwolą zgromadzić wiedzę na temat zachowań i potrzeb klientów, szczególnie w kontekście segregacji odpadów. Później pracownicy Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie przeprowadzą analizę zgromadzonych kwestionariuszy.

To również ta uczelnia dokonała wyboru roślin, które trafią do uczestników akcji.

– Rośliny, które sadzimy w ogrodach i na balkonach mają wiele wspólnego z ekologią. W tegorocznej akcji rekomendujemy rośliny oszczędzające lub gromadzące wodę, dzięki którym można zazielenić fragment płaskiego dachu, stworzyć prawie niewymagające podlewania ogrody na balkonie lub obsadzić wypełnione glebą szczeliny w murze. W Szwajcarii, w Niemczech, we Francji czy w USA przekonano się, że oszczędne rośliny sadzone w taki sposób w centrach miast są nie tylko piękne, ale również redukują zagrożenie lokalnymi podtopieniami w czasie opadów burzowych, a w czasie upałów łagodzą mikroklimat i nie obciążają rachunków za wodę – mówi doc. dr Piotr Mędrzycki, wykładowca na wydziale ekologii WSEiZ w Warszawie.

W ubiegłorocznej II edycji akcji „Pielęgnujemy EKOzwyczaje” wzięło udział ok. 25 tys. osób, które zebrały ponad 40 ton szkła, czyli blisko połowę więcej niż w przypadku pierwszej akcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ