MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Sport Wiadomości

Policja szkoli się przed Euro 2012: Kibice mają cało dojechać na mecz

W czasie mistrzostw Euro 2012 będzie bezpiecznie – obiecuje policja. I aby te obietnice spełnić, szkoli się. A w piątek zdobytą wiedzę przetestuje w praktyce podczas ćwiczeń, które zorganizowane zostaną w Zamościu.
Jacyś uzbrojeni bandyci napadną na autobus, którym na mecz Niemiec i Hiszpanii będą jechali kibice zza naszej zachodniej granicy. Chwilę później na miejscu zdarzenia, czyli przy ul. Droga Męczenników Rotundy w Zamościu pojawią się setki funkcjonariuszy.

– Będą policjanci, straż graniczna i pożarna, także pogotowie – wyliczał dzisiaj podczas konferencji prasowej mł. inspektor Mirosław Aftyka, naczelnik sztabu policji KWP w Lublinie, który wspólnie z kolegami od poniedziałku bierze udział w szkoleniu w ramach projektu „Terroryzm – Policja – Bezpieczeństwo – Euro1012″.

– Musimy sprawdzić w praktyce wiedzę, którą nabędziemy podczas szkoleń teoretycznych – dodał kom. Marek Krzewiński, zastępca dowódcy oddziałów prewencji lubelskiej policji.

Scenariusz piątkowych ćwiczeń jest znany tylko w ogólnym zarysie. Wiadomo, że dojdzie do napaści na kibiców i że ktoś trafi do niewoli.

– Zakładamy, że sprawcy będą uzbrojeni. Nie wiadomo jednak, czy sytuację uda się załagodzić, dzięki zaangażowaniu policyjnych negocjatorów, czy też konieczne będzie użycie siły – uprzedzał dziś nadkom. Rafał Biernacki, kierownik sekcji antyterrorystycznej z Lublina.

Pewne jest, że z powodu tych działań Droga Męczenników Rotundy będzie od rana zamknięta dla ruchu na odcinku do ul. Altanowej.

– Cały teren zostanie zabezpieczony, tak aby nikt nie powołany się tam nie dostał i aby nikomu nie stała się krzywda – dodał Biernacki.

W ćwiczeniach wezmą udział policjanci z Zamościa, ale także ich koledzy po fachu z innych jednostek w naszym województwie oraz m.in. komend w Olsztynie, Kielcach, Krakowie, Rzeszowie czy Białymstoku. Nie zabraknie pograniczników i straży pożarnej.

Wszystkie te służby biorą udział w cyklu szkoleniowym, który w Zamościu zaczął się już dzisiaj i potrwa do końca tygodnia.

W wykładach biorą udział również przedstawiciele Ukrainy, a także policjanci z Niemiec, Hiszpanii i Litwy.

Takich szkoleń ma być przed Euro 2012 więcej. Kolejne w Zamościu już pod koniec tego miesiąca. Zakończą je ćwiczenia praktyczne tym razem na dworcu PKP, bo kibice na mecz będą jechać pociągiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *