MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Wiadomości

Rusza globalny konkurs Google Science Fair

Historia zna przypadki wielu wybitnych naukowców, którzy już w nastoletnim wieku rozbudzili swoją ciekawość i rozpoczęli eksperymenty naukowe – to właśnie im udało się doprowadzić do przełomowych odkryć, które zmieniły sposób w jaki żyjemy

Louis Braille wynalazł alfabet dla niewidomych w wieku 16 lat. Mając zaledwie 13 lat, Ada Lovelace zafascynowała się matematyką, a potem napisała pierwszy program komputerowy. Z kolei Alexander Graham Bell już jako 19 latek zaczął eksperymentować z dźwiękiem i, dzięki temu, powstał telefon.

30 stycznia ruszyła trzecia edycja globalnego konkursu Google Science Fair, którego partnerami są: CERN, Grupa LEGO, National Geographic oraz Scientific American. Organizatorzy poszukują kolejnej generacji naukowców i inżynierów, dlatego zapraszają uczniów z całego świata w wieku 13 – 18 lat do wzięcia udziału w tym największym internetowym konkursie naukowym i nadsyłania swoich pomysłów, które mają potencjał, by odmienić świat.

Przez ostatnie 2 lata tysiące uczniów z ponad 90 państw zgłosiło do konkursu swoje projekty badawcze, które dotykają najtrudniejszych problemów, przed którymi stoimy. Zwycięzcy poprzednich edycji zaprezentowali m.in.: projekt wczesnego wykrywania raka piersi, udoskonalonego odbioru muzyki u osób niedosłyszących czy nową metodę opisania ekosystemu mikroskopijnych organizmów żyjących w wodzie. Wśród zeszłorocznych regionalnych finalistów był także uczeń z Gdyni – Marcin Pitek zgłosił projekt „Wpływ ruchu obrotowego na wzrost korzeni roślin”, o którym pisał: „Ten projekt ma na celu sprawdzenie jak na rośliny będzie działała siła odśrodkowa i czy może zastąpić siłę grawitacji, co będzie szczególnie istotne dla przyszłych misji kosmicznych w tym misji na Marsa”. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 30 kwietnia br., w jednym z 13 języków, również w języku polskim. Spośród wszystkich uczestników wyłonionych zostanie 90 regionalnych finalistów – 30 z obu Ameryk, 30 z Azji i 30 z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Z tego grona pod koniec czerwca br. jury wybierze najlepszą piętnastkę, która 23 września br. pojedzie na finał Google Science Fair do kalifornijskiej siedziby Google w Mountain View.

Międzynarodowa komisja konkursowa złożona z wybitnych naukowców i wynalazców wyłoni podczas finału laureatów poszczególnych kategorii wiekowych (13-14, 15-16 oraz 17-18 lat), a najlepszy z nich otrzyma nagrodę główną. Pula nagród w konkursie Google Science Fair obejmuje m.in. stypendium o wartości 50 000 USD ufundowane przez Google, wyprawę na Wyspy Galapagos od National Geographic oraz wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ