MM Zamość

Informacje z Zamościa i okolic

Kultura Zamość

Jasełka w Gimnazjum nr 1 w Zamościu (zdjęcia)

W roku szkolnym 2012/2013 ostatnim dniem nauki przed Świętami Bożego Narodzenia był 20 grudnia. To niezwykły dzień w naszej szkole, upływający pod urokiem Betlejemskiej Gwiazdy. W klasach odbywają się spotkania wigilijne, słychać piękne, polskie kolędy.
Odświętnie ubrani uczniowie z uśmiechem składają sobie życzenia i dzielą się opłatkiem z każdym nauczycielem czy napotkanym gościem, który w tym dniu zawitał do szkoły. Czasem po korytarzu przemknie… biały anioł, zaaferowany ostatnimi przygotowaniami do zbliżających się jasełek.

Zawsze jest wspaniała atmosfera, świąteczny nastrój i szkolna uroczystość, z udziałem zaproszonych gości i rodziców. Ale w tym roku obchody Świąt Bożego Narodzenia i Święta Patrona były szczególne z bardzo ważnego powodu. Przygotowywały je wspólnie dzieci i młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami: p. E. Wilczyńską-Krawiec, p. I. Zgnilec, p. B. Gresztą p. A. Gregorowicz, p. M. Chmiel, p. K. Będą, p. M. Słomianowską. Na widowni zasiedli razem rodzice maluchów, starszaków i gimnazjalistów. Wykonawców i widzów była więc podwójna ilość.

Najpierw jasełka obejrzała cała społeczność Zespołu Szkół nr 2 wraz zaproszonymi gośćmi: p. Jerzym Michalskim – Dyrektorem Wydziału Edukacji i Sportu, panem Leszkiem Łuczką – Radnym Rady Miasta Zamość oraz o. Grzegorzem Wiejakiem z parafii O.O. Franciszkanów. Podczas uroczystości Pani Dyrektor wręczyła uczniom nagrody i dyplomy, które zdobyli w ostatnim miesiącu oraz złożyła wszystkim obecnym i ich rodzinom świąteczne życzenia.

Wieczorem w sali gimnastycznej licznie zgromadzili się przybyli na spotkania klasowe rodzice. Tradycyjnie już zebrania organizowane są właśnie w ostatnim dniu przed Świętami, aby wszyscy rodzice mieli okazję obejrzeć przygotowane przez uczniów przedstawienie, w które wykonawcy wkładają tak wiele pracy i serca.

Jakże wzruszająco i ciepło brzmiały strofy znanych kolęd z ogromnym przejęciem zaśpiewanych przez chór trzecioklasistów ze szkoły podstawowej. A jacy dorośli wydali się potem zgromadzonym rodzicom Trzej Królowie i inni aktorzy z gimnazjum, którzy pojawili się na scenie. Młodsi i starsi zagrali swoje role z wielkim zaangażowaniem, wprowadzając wszystkich w świąteczny, radosny nastrój, który z pewnością będzie towarzyszył rodzinom wszystkich uczniów i pracowników Zespołu Szkół nr 2 podczas Świąt Bożego Narodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ